Nemecká vláda pravdepodobne zvýši podiel štátu v spoločnosti Uniper nad 50 percent, pričom je pripravená najväčšieho dovozcu plynu v krajine úplne zoštátniť, aby tak zabránila kolapsu energetického systému, píše Bloomberg. 

Uniper so sídlom v Düsseldorfe potrebuje ďalšiu pomoc od štátu po tom, čo už využil podporný balík vo výške dvadsať miliárd eur. Prudký nárast cien zemného plynu a obmedzenie dodávok tejto komodity z Ruska spôsobili podniku miliónové denné straty, čo v júli prinútilo nemeckú vládu prísť so záchranným balíkom. Ten zahŕňal odkúpenie tridsaťpercentného podielu v spoločnosti.

Vláda kancelára Olafa Scholza je pripravená zvýšiť podiel štátu v Unipere nad hranicu 50 percent, uviedol nemenovaný zdroj, podľa ktorého sa diskutuje aj o úplnom znárodnení spoločnosti. Jej materskou spoločnosťou je Fortum Oyj, ktorej väčšinovým vlastníkom je fínsky štát.

Nemecko už predtým uviedlo, že o fínsky podiel vo Fortume nemá záujem. Uniper v stredu potvrdil, že jednou z možností, o ktorých sa diskutuje, je získanie „významnej časti“ podielu vo firme nemeckou vládou.  

Spoločnosť Fortum vo svojom stredajšom vyhlásení uviedla, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia „nad rámec toho, čo sa dohodlo v stabilizačnom balíku v júli“, ale dodala, že sa zvažujú „alternatívne riešenia“.

Ďalšie dôležité správy

 Scholz v Litve
Neprehliadnite

Nemecko chce stáť na čele európskej obrany, zvyšuje investície do armády, nakupuje zbrane