Nemecká centrálna banka Bundesbank, bude zhromažďovať ďalšie miliardy, aby zvládla nárast dopytu, a možné obmedzenia pri výbere peňazí, uviedol pre agentúru Reuters jeden zo zainteresovaných.

Úradníci a banky sa zaoberajú aj distribúciou. Diskutujú napríklad o prednostnom prístupe k palivu na prepravu hotovosti, uviedli ďalší zainteresovaní, ktorí komentovali prípravy, ktoré sa v posledných týždňoch urýchlili po tom, čo Rusko priškrtilo dodávky plynu.

Do plánovania sa zapájajú centrálna banka, jej regulátor finančného trhu BaFin a viaceré združenia finančného hospodárstva, uviedli ľudia, z ktorých niektorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity o plánoch, ktoré sú v štádiu vývoja.

Aj keď nemecké orgány verejne popreli pravdepodobnosť výpadku elektrickej energie, diskusie ukazujú, ako vážne berú túto hrozbu. Snažia sa pripraviť na potenciálne výpadky elektrickej energie spôsobené rastúcimi nákladmi na energiu alebo dokonca výpadok spôsobený sabotážou.

Zdôrazňujú tiež dôsledky vojny na Ukrajine pre Nemecko, ktoré sa celé desaťročia spoliehalo na cenovo dostupnú ruskú energiu. V súčasnosti však Nemecko čelí dvojcifernej inflácii a hrozbe o nedostatku paliva a energie.

Prístup k hotovosti je pre Nemcov obzvlášť dôležitý, pretože si cenia bezpečnosť a anonymitu a majú tendenciu ju využívať viac ako ostatní Európania. Niektorí z nich, ale stále hromadia nemecké marky, ktoré boli pred viac ako dvadsiatimi rokmi nahradené eurami.

Podľa nedávnej štúdie Bundesbanky, platia Nemci v hotovosti zhruba 60 percent každodenných nákupov a vyberajú ročne v priemere viac ako 600 eur najmä z bankomatov.

Parlamentná správa spred desiatich rokov varovala pred „nespokojnosťou“ a „agresívnymi spormi“ v prípade, že by sa občania nemohli dostať k hotovosti.

Veľký dopyt po hotovosti nastal na začiatku pandémie v marci 2020, keď si Nemci vybrali o 20 miliárd eur viac, ako vložili. Bol to rekord a fungovalo to bez prekážok.   

Keďže sa energetická kríza v najväčšej európskej ekonomike prehlbuje a blíži sa zima, potenciálny výpadok vyvoláva nové otázky o možných scenároch a predstavitelia sa k tejto otázke intenzívne vracajú. Ak by nastal výpadok, jednou z možností by bolo obmedziť množstvo hotovosti v obehu, ktorú si jednotlivci môžu vybrať.

Nemecká centrálna banka spracováva pohyb hotovosti, ktorá koluje v nemeckých obchodoch a hospodárstve, odstraňuje falzifikáty a udržuje zdravý pohyb peňazí. Jej obrovské zásoby ju pripravujú na akýkoľvek nárast dopytu.

Jednou zo slabých stránok, ktoré plánovanie odhalilo, predstavujú bezpečnostné firmy, ktoré prepravujú peniaze z centrálnej banky do bankomatov a bánk. Podľa organizácie BDGW toto odvetvie, do ktorého patria aj spoločnosti Brinks a Loomis, nie je plne pokryté zákonom o prioritnom prístupe k palivu a telekomunikáciám počas výpadku.

„Existujú veľké medzery,“ povedal Andreas Paulick, riaditeľ BDGW. Obrnené vozidlá by podľa neho museli stáť v rade na čerpacích staniciach rovnako ako všetci ostatní. Organizácia minulý týždeň zorganizovala stretnutie s predstaviteľmi centrálnej banky a zákonodarcami, aby presadila svoj názor.

„Musíme preventívne riešiť reálny scenár výpadku elektrickej energie,“ povedal Paulick. „Bolo by úplne naivné nehovoriť o tom práve teraz.“

Podľa prieskumu, ktorý minulý týždeň zverejnila spoločnosť Funke Mediengruppe, sa viac ako 40 percent Nemcov obáva výpadku elektrickej energie v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Nemecký úrad pre katastrofy uviedol, že odporúča ľuďom, aby si pre takéto núdzové situácie radšej nechali doma hotovosť.

Nemecké finančné regulačné orgány sa obávajú, že banky nie sú plne pripravené na rozsiahle výpadky elektrickej energie a považujú to za nové nepredvídané riziko, uviedol úradník, ktorý je s touto problematikou priamo oboznámený.

Podľa najväčšej organizácie finančného sektora Deutsche Kreditwirtschaft považujú banky úplný výpadok elektrickej energie za „nepravdepodobný“. Banky sú však napriek tomu „v kontakte s príslušnými ministerstvami a úradmi“, aby sa pripravili aj na tento scenár. Financie by sa v prípade prídelu energie mali považovať za kritickú infraštruktúru.

Niekedy však plánovanie môže narušiť politika.

Vo Frankfurte, hlavnom meste nemeckého bankovníctva, jeden z členov mestskej rady, navrhol predloženie požadovaného plánu pre prípad výpadku už do 17. novembra.

Politik Markus Fuchs z pravicovej strany AfD povedal mestskej rade, že by bolo nezodpovedné neplánovať. Ostatné strany však tento návrh odmietli a obvinili Fuchsa a jeho stranu z vyvolávania paniky. Fuchs neskôr v telefonickom rozhovore povedal: „Aj keby sme našli riešenie pre svetový mier, bolo by zamietnuté.“

Tento problém tiež zvýrazňuje závislosť obchodu od technológií, keďže transakcie sa uskutočňujú prevažne elektronicky a väčšina bankomatov nemá núdzový zdroj energie.

Hotovosť by bola jedinou oficiálnou platobnou metódou, ktorá by stále fungovala, povedal Thomas Leitert, vedúci spoločnosti KomRe, ktorá radí mestám pri plánovaní výpadkov elektrickej energie a iných katastrof.

„Ako inak sa bude platiť za balenia cestovín a sviečky?“ Leitert povedal.

Povedal, že dlho varuje orgány pred rizikami výpadku, ale napriek tomu bolo plánovanie nedostatočné.

Ďalšie dôležité správy

KK4 Wilhelmshaven - Na snímke tanker, ktorý preváža skvapalnený zemný plyn (LNG), kotví na mieste staveniska terminálu LNG spoločnosti Uniper 15. novembra 2022 v nemeckom Wilhelmshavene. FOTO TASR/AP
The LPG tanker 'Coral Parensis' is anchored at the construction site of the 'Uniper' LNG (Liquefied Natural Gas) terminal in Wilhelmshaven, Germany, Tuesday, Nov. 15, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Nemecko dokončilo prvý terminál na LNG. Je to veľký krok, hovorí minister hospodárstva