Bývalý britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že európske krajiny mali na vojnu na Ukrajine veľmi odlišné názory, pričom Nemecko podľa jeho slov uprednostňovalo rýchlu porážku Ukrajiny pred dlhým konfliktom.

„Bol to obrovský šok... boli sme svedkami, ako sa zhromažďujú taktické skupiny ruského práporu, ale európske krajiny mali na situáciu veľmi odlišné pohľady," prezradil v rozhovore pre portugalskú verziu televízie CNN Boris Johnson.

„Nemecký názor bol v prvotnej fáze taký, že ak by sa to malo stať, čo by bola katastrofa, tak by bolo lepšie, aby sa celá vec rýchlo skončila, a aby sa Ukrajina vzdala," uviedol.

Johnson vtedy vraj povedal, že pre tento prístup existujú „rôzne rozumné ekonomické dôvody", ale že on ho „nemôže podporiť".

Vyjadril sa aj na adresu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý stál na čele európskej snahy odradiť Vladimira Putina prostredníctvom diplomatických rozhovorov.

„Nepochybujte o tom, že Francúzi to do poslednej chvíle popierali," povedal Johnson.

Johnson takisto kritizoval aj prvotnú reakciu Talianska na hrozbu invázie. Vláda - v tom čase vedená Mariom Draghim - „v istom momente jednoducho povedala, že by nebola schopná podporiť pozíciu, ktorú sme zaujali", vzhľadom na ich „obrovskú" závislosť od ruských energií.

Johnson povedal, že keď Rusko vo februári začalo inváziu, postoj v celej Európe sa rýchlo zmenil.

„Stalo sa to, že všetci - Nemci, Francúzi, Taliani, všetci, aj (prezident USA) Joe Biden - videli, že jednoducho niet inej možnosti. Pretože s týmto človekom (Putinom) sa nedalo vyjednávať. To je kľúčový bod," povedal expremiér a dodal, že „EÚ si odvtedy počínala brilantne".

„Po všetkých mojich obavách... vzdávam hold tomu, ako EÚ konala. Boli sme jednotní. Sankcie boli tvrdé," dodal Johnson.

Ďalšie dôležité správy

WA 68 Cherson - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára ukrajinským vojakom počas návštevy v oslobodenom meste Cherson na juhu Ukrajiny v pondelok 14. novembra  2022. Ruský ústup z Chersonu znamená triumfálny míľnik v ukrajinskom odpore proti invázii Moskvy, ktorá sa začala pred takmer deviatimi mesiacmi. K oslobodeniu Chersonu došlo približne šesť týždňov po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin anektoval Chersonskú oblasť a tri ďalšie provincie na juhu a východe Ukrajiny v rozp
Neprehliadnite

Rusi vyzývajú Ukrajincov, aby zvrhli prezidenta Zelenského, prirovnávajú ho k bin Ládinovi