Rastúce náklady na pôžičky a vysoká inflácia znamenajú, že nemecká spolková vláda bude v roku 2023 čeliť vyšším úrokovým platbám, ako sa pôvodne očakávalo, a to o približne 10 miliárd eur. Vyplýva to z dokumentu rozpočtového výboru Bundestagu, dolnej komory nemeckého parlamentu. 

Podľa výsledkov stretnutia rozpočtového výboru, zameraného na aktualizáciu údajov, sa úrokové zaťaženie Nemecka v roku 2023 zvýši približne na 40 miliárd eur z 29,6 miliardy eur, ktoré odhaduje vláda. To bude desaťnásobne viac ako výdavky vo výške 3,9 miliardy eur v roku 2021.

Ministerstvo financií ani vládni odborníci na rozpočet sa zatiaľ k tejto správe nevyjadrili. V minulosti boli takéto odhady úrokového zaťaženia často vyššie ako suma, ktorú Nemecko nakoniec zaplatilo.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 archív Lipsko - Na snímke žena drží v rukách eurové bankovky nad nákupom v meste Lipsko v spolkovej krajine Sasko na východe Nemecka. Medziročný rast inflácie v Nemecku v auguste opäť nabral tempo v dôsledku stúpajúcich cien energií a ďalších položiek. To zvyšuje tlak na domácnosti. Ukázali to v utorok oficiálne údaje spolkového štatistického úradu Destatis, ktoré TASR prevzala z AFP. FOTO TASR/AP ARCHIV - 02.06.2022, Sachsen, Leipzig: Eine Einkaufskiste mit Lebensmitteln steht auf ein
Neprehliadnite

Inflácia v Nemecku dosiahla v októbri rekordnú úroveň, uviedol nemecký štatistický úrad