Nemecko od budúceho roka zníži finančnú podporu pre nákup elektromobilov. Vládna koalícia sa zhodla na tom, že vzhľadom na rastúcu obľubu vozidiel poháňaných elektrinou nie sú takéto dotácie potrebné, oznámil dnes minister hospodárstva Robert Habeck. Podľa zdrojov z vlády, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, podpora skončí úplne, keď sa vyčerpá balík v objeme 3,4 miliardy eur, ktorý na ňu bol vyčlenený v rozpočte na najbližšie dva roky.

„Elektromobily sú čoraz obľúbenejšie a v dohľadnej budúcnosti nebudú potrebovať štátnu podporu," povedal Habeck.

Dotácie budú môcť využívať len súkromníci

Podľa plánov vlády sociálnych demokratov, Zelených a liberálnej FDP sa od začiatku budúceho roka podpora pre elektromobily v cene pod 40 000 eur zníži zo súčasných 6 000 eur na 4 500 eur a v roku 2024 na 3 000 eur. Pre autá drahšie ako 40 000 sa podpora od roku 2023 zníži z terajších 5 000 eur na 3 000 eur. Pre nákup elektromobilov, ktoré stoja viac ako 65 000 eur, v súčasnosti žiadna podpora neexistuje, od roku 2024 sa to bude vzťahovať už na autá za 45 000 eur a viac. Úplne zrušené budú dotácie na nákup služobných elektromobilov, príspevky budú môcť využívať len súkromníci.

Vláda tiež ukončí podporu nákupu plug-in hybridných vozidiel, ktoré treba nabíjať, aby dokázali naplno využiť funkciu batérie.

Predaj elektromobilov v krajine stúpol

Predaj elektromobilov sa v Nemecku za minulý rok oproti predvlaňajšku takmer zdvojnásobil na 328 000, čiastočne práve vďaka štátnej podpore. Na nemeckých cestách v súčasnosti jazdí viac ako 600 000 áut poháňaných elektrinou. Po započítaní hybridných vozidiel ich je vyše milióna. Podiel čisto elektrických vozidiel na registrácii nových automobilov predstavuje zhruba 14 percent. Najväčší podiel na trhu má Volkswagen nasledovaný Teslou.

Šéfka Združenia automobilového priemyslu (VDA) Hildegard Müllerová plánované obmedzenie podpory kritizovala. V čase rastúcich nákladov ide podľa nej o nepochopiteľné rozhodnutie. Nepáči sa jej ani, že na dotácie nebudú mať nárok firmy kupujúce služobné elektromobily. „Prechod na elektromobilitu je potrebný vo všetkých typoch vozového parku," povedala.

Ďalšie dôležité správy

Regióny: Elektromobil-nabíjacia stanica. Obchodné centrum Bory Mall pripravilo pre svojich návštevníkov používajúcich elektromobil nabíjaciu stanicu. V spolupráci so Západoslovenskou energetikou zriadili v garáži centra tri boxy s možnosťou doplnenia elektrickej energie.
Neprehliadnite

Podiel elektromobilov medzi novoregistrovanými autami v Európe stúpol