Nemecko bude naďalej dodržiavať odporúčania nepoužívať vakcínu proti chorobe Covid-19 od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca pre ľudí mladších ako 60 rokov. V stredu sa na tom zhodol nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn sa zemskými šéfmi rezortov zdravotníctva. O tom, ako postupovať s druhým očkovaním ľudí mladších ako 60 rokov, ktorí ako prvú várku dostali AstraZenecu, chce Spahn budúci týždeň v utorok rokovať s očkovacou komisiou Stiko.

WA 27 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na tlačovú konferenciu po virtuálnom summite lídrov krajín G7 v Berlíne v piatok 19. februára 2021. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Angela Merkel takes off her mask as she arrives to hold a news conference following a virtual summit meeting with G7 leaders at the Chancellery in Berlin, Germany, Friday Feb. 19, 2021.  Britain's Prime Minister Boris Johnson chaired a virtual meeting Friday with leaders of the Group of Seven economic wor
Neprehliadnite

Nemecko oznámilo pozastavenie očkovania vakcínou od AstraZenecy

Komisia, ktorá pôsobí pri Inštitúte Roberta Kocha (RKI), čo je nemecký úrad pre prevenciu chorôb, pred týždňom odporučila používať AstraZenecu len pre starších ako 60 rokov. Dôvodom je niekoľko desiatok prípadov mozgovej žilovej trombózy u mladších očkovaných týmto preparátom. Kancelárka Angela Merkelová sa následne so spolkovými krajinami dohodla na tom, že toto odporúčanie bude Nemecko rešpektovať.

K AstraZenece sa v Nemecku aj naďalej môžu na vlastné riziko dostať ľudia mladší ako 60 rokov. Musia ale vakcináciu najskôr prediskutovať s lekárom.