Tohtoročný rozpočet Nemecka skončí rekordným schodkom 240,2 miliardy eur. V piatok s tým súhlasil Spolkový snem, ktorý schválil dodatočné zvýšenie dlhu o 60,4 miliardy eur. O zvýšenie deficitu požiadal minister financií Olaf Scholz kvôli zvýšeným výdavkom na zvládnutie dôsledkov pandémie choroby Covid-19.

Pre zvýšenie deficitu zdvihlo ruku 370 poslancov, proti ich bolo 78 a 184 sa hlasovania zdržalo. Zmenu podporili zákonodarcovia z konzervatívnej únie CDU / CSU a zo sociálnej demokracie (SPD). Proti boli liberáli (FDP), postkomunistická Ľavica a Alternatíva pre Nemecko (AFD), ktorá je označovaná ako populistická až krajne pravicová. Zelení, ktorým prieskumy dávajú nádej zostavovať po septembrových voľbách vládu, sa zdržali.

JB 1 Berlín - Nemecký minister financií Olaf Scholz počas online tlačovej konferencie k reorganizácii Spolkového finančného dozorného úradu v Berlíne 2. februára 2021. FOTO TASR/AP

German Finance Minister Olaf Scholz attends an online news conference on the reorganisation of the Federal Financial Supervisory Authority, Bafin,  in Berlin, Germany, Tuesday, Feb. 2, 2021. Germany's finance minister has unveiled plans to strengthen the country's financial supervisory authority following the account
Neprehliadnite

Nemecká vláda dá 10 miliárd eur investičnému fondu na podporu startupov

Scholz v parlamentnej debate vyhlásil, že zvýšenie dlhu je potrebné na podporu celej spoločnosti počas pandémie. Minister financií, ktorý je zároveň vicekancelár, takisto opakovane uisťoval, že nemecké hospodárstvo je dostatočne silné, aby dlhu zvládlo.

Vlaňajší rozpočet skončil schodkom 218 miliárd eur, ktorý bol najvyšší v dejinách spolkovej republiky. Na tento rok plánoval Scholz deficit takmer 180 miliárd eur. Vzhľadom k nepriaznivému vývoju, do ktorého započítal ďalšie náklady na pomoc podnikateľom a na nákup vakcín a tiež výpadky daňových príjmov, ale požiadal o ďalšie zadlženie.

Od budúceho roka chce Scholz tempo zadlžovania spomaliť, počíta so schodkom 81,5 miliardy eur. O konečnej podobe rozpočtu, ktorú chce vláda pripraviť v lete, bude rozhodovať Spolkový snem už v novom zložení. V septembri krajinu čakajú parlamentné voľby, po ktorých by sa k moci mohla dostať koalície zelených, liberálov a Scholzových sociálnych demokratov.