Nemecký priemysel má potenciál stiahnuť rast hrubého domáceho produktu o 0,6 percenta, uvádza agentúra Bloomberg. Podľa nemeckej centrálnej banky Bundesbank by sa v druhom kvartáli mala ekonomika krajiny zmenšiť.

„Dichotómia ekonomiky“, kde je sektor služieb silný, no slabé zahraničné objednávky sťahujú priemyselnú produkciu nižšie, bude pokračovať aj pre najbližšie obdobie.

Nemecko sa tesne vyhlo recesii na konci minulého roka, keď sa kontrakcia z tretieho kvartálu na úrovni -0,2 percenta vo štvrtom kvartáli nepotvrdila a HDP ostalo nezmenené. Prvý kvartál tohto roka bol ekonomický rast pozitívny na úrovni 0,4 percenta, avšak Bundesbanka tvrdí, že k nemu prispeli „špeciálne faktory“, ktoré sa „strácajú alebo otáčajú“, píše Reuters.

Utorkový optimizmus júnového rastu továrenských objednávok schladil ekonomický minister, keď povedal, že sektor zatiaľ nedosiahol bod obratu. Nemecká priemyselná výroba prispieva k tvorbe hrubého domáceho produktu takmer tretinou.

Momentálne je nemecká ekonomika jedným z najslabších článkov európskej ekonomiky, keď trpí spomaľovaním globálneho obchodu. Nemecká priemyselná výroba klesá väčším tempom ako počas prepadu v časoch európskej dlhovej krízy, čo naznačuje, že súčasné problémy Eurozóny majú odlišný charakter.