Nemecká strana Zelených zahlasovala na nedeľnom zjazde strany v Berlíne veľkou väčšinou za začatie koaličných rokovaní o vytvorení novej vlády so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) a Slobodnou demokratickou stranou (FDP). Informovala o tom agentúra DPA. Proti začatiu koaličných rokovaní s SPD a FDP sa vyslovili len dvaja zo zhruba 70 hlasujúcich delegátov Zelených a jeden sa hlasovania zdržal.

Pred samotným hlasovaním vyzval na podporu tohto kroku spolupredseda Zelených Robert Habeck. Je tu šanca presadiť politické obsahy a vytvárať skutočnosť, uviedol stým, že sa dostávajú z defenzívy do ofenzívy. „Chceme túto zodpovednosť," zdôraznil.

Ohľadom predbežnej dohody, ktorú po sondážnych rokovaniach trojica strán predstavila v piatok, povedal, že „ešte nie je nič vyhrané". „Je to však začiatok," dodal s tým, že sa „podarilo vzbudiť nádeje. „Prišli sme v čase (plnom) nádejí, ktoré nesmieme sklamať," uviedol.

WA 36 Wolfsburg - Tieň nemeckého ministra financií a kandidáta na budúceho nemeckého kancelára Olafa Scholza (SPD) na bilborde sociálnych demokratov z SPD počas predvolebnej kampane vo Wolfsburgu v utorok 21. septembra 2021. FOTO TASR/AP 

 
German Finance Minister and Social Democratic Party, SPD, candidate for chancellor Olaf Scholz casts his shadow on a billboard during an election campaign event named: 'Future talk with employees' in Wolfsburg, Germany, Tuesday, Sept. 21, 2021. (Julian Strat
Neprehliadnite

Voľby v Nemecku tesne vyhrali Sociálni demokrati nad konzervatívcami

Za začatie oficiálnych rokovaní s cieľom vytvoriť tzv. semaforovú koalíciu sa už v piatok jednomyseľne vyslovilo predsedníctvo SPD. V pondelok musí ešte o tom rozhodnúť i vedenie FDP. Prvé rozhovory by sa mohli začať o niekoľko dní.

SPD s kanditátom na kancelára Olafom Scholzom bude na základe výsledkov zo septembrových parlamentných volieb v Spolkovom sneme (Bundestagu) najsilnejšou stranou. Naposledy bol kancelárom z radov SPD Gerhard Schröder v rokoch 1998-2005. V tom čase boli Zelení jediný raz súčasťou vlády. Sociálni demokrati boli súčasťou koalície s konzervatívnou Úniou CDU/CSU počas 12 zo 16 rokov vlády kancelárky Angely Merkeloej. FDP sa počas prvých desaťročí existencie Nemeckej spolkovej republiky podieľala na takmer všetkých vládach. Za posledných 20 rokov sa však do vlády dostala len na štyri roky (2019-2013), keď bola súčasťou čierno-žltej koalície s CDU/CSU.

Zámok v Schwerine, Meklenbursko-Predpomoransko
Neprehliadnite

Meklenbursko – zasľúbená zem dezolátov? SPD, Ľavica a AfD získali vo voľbách dve tretiny hlasov