Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) dala v sobotu zelenú svojej prvej koaličnej vláde na spolkovej úrovni so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) pod vedením budúceho kancelára Olafa Scholza (na snímke). Informovala o tom agentúra DPA.

Drvivou väčšinou o tom rozhodli delegáti SPD na sobotňajšom sneme strany. Za koaličnú dohodu so Zelenými a FDP hlasovalo viac než 98 percent a následne sa na sneme ozval dlhý potlesk.

„Teraz máme šancu: môže sa uskutočniť prelom pre Nemecko,“ zdôraznil budúci spolkový kancelár Scholz. Zároveň ohlásil vznik vlády, ktorá „siahne po pokroku v momente, keď by bolo nebezpečné to neurobiť“.

Mená ministrov v pondelok

Je jasné, že sociálni demokrati okrem postu spolkového kancelára obsadia aj posty ministra práce a sociálnych vecí, výstavby, zdravotníctva, vnútra, obrany a hospodárskeho rozvoja, pripomína DPA.

SPD okrem toho menuje aj šéfa Úradu spolkového kancelára. Počíta sa s tým, že mená týchto ministrov budú známe až v pondelok a že strana na spomenuté posty vymenuje väčšinou ženy.

Scholz prisľúbil, že jeho kabinet bude mať na postoch prinajmenšom rovnaký počet žien než mužov, pripomína DPA.

WA 6 Berlín - Na snímke kandidáti na nemeckého kancelára počas poslednej televíznej debaty v Berlíne pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Nemecku vo štvrtok 23. septembra 2021. Sprava  nemecký minister financií a kandidát sociálnych demokratov (SPD) Olaf Scholz a kandidátka Zelených Annalena Baerbocková. FOTO TASR/AP    

Candidates for the upcoming German election attend a final televised debate in Berlin, Thursday Sept. 23, 2021, ahead of the election on Sunday. Annalena Baerbock, Green P
Neprehliadnite

Povolebné rozhovory v Nemecku: Zelení chcú vytvoriť semaforovú koalíciu s SPD a liberálmi