Nemecký Spolkový snem dnes schválil rozpočet na tento rok s takmer 140 miliardami eur (takmer tri a pol miliardy korún) nových dlhov. Nemecký štát tak môže mať v tomto roku výdavky vo výške takmer pol bilióna eur a znovu sa výrazne zadlžiť, poznamenala agentúra DPA.

Spolkový snem schválil veľkou väčšinou rozpočet navrhnutý ministrom financií Christianom Lindnerom. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine a pandémiu covidu-19 rozpočet predpokladá nové dlhy vo výške 138,9 miliardy eur. Poslanci tak dnes využili výnimky z dlhovej brzdy zakotvené v základnom zákone, nemeckej ústave.

Schválenie rozpočtu posunuli kvôli voľbám

Za normálnych okolností sa štátne rozpočty v Nemecku schvaľujú vždy krátko pred začiatkom roka. Po septembrových voľbách do Spolkového snemu sa to ale dá ťažko stihnúť, najmä keď sa striedajú vlády. Ministerstvá novej červeno-zeleno-žltej koaličnej vlády preto od začiatku roka pracujú s predbežnými rozpočtami.

Vo svojom prvom celom vládnom roku plánuje semaforová koalícia vydať zhruba 495,79 miliardy eur. Dôraz sa kladie na investície do ochrany klímy a energetickej revolúcie. Zároveň zvyšuje rozpočet rezortu ministerky obrany Christine Lambrechtovej na viac ako 50 miliárd eur. Tá pritom nie sú súčasťou plánovaného osobitného zbrojného fondu, z ktorého má plynúť v najbližších rokoch 100 miliárd eur do ozbrojených síl.

Rozpočet ovplyvnil aj konflikt na Ukrajine

Dôsledky ruskej vojny na Ukrajine sú viditeľné aj v iných položkách rozpočtu. Okrem prijímania utečencov je potrebné financovať aj podpory firmám a občanom. Aspoň trochu utlmiť explozívny nárast cien energií a vysokú infláciu majú daňové škrty.

V budúcom rozpočte pre rok 2023 chce Lindner opier poriadne dodržať dlhovú brzdu. Základný zákon síce aj v takom prípade umožňuje štátu požičiavať si, ale v oveľa menšom objeme. Šéf štátnej kasy už začal rozhovory s ostatnými ministrami o rozpočte na budúci rok, poznamenala DPA. Sústrediť sa chce na boj proti vysokej inflácii.

Ďalšie dôležité správy

Vojaci pochodujú vo formácii
Neprehliadnite

Nemecko sa dohodlo na uvoľnení 100 miliárd eur na modernizáciu armády