Spojené štáty zmobilizovali približne trikrát viac pomoci pre Ukrajinu než Európska únia (EÚ). Ukázali to v stredu zverejnené údaje zhromaždené nemeckou expertnou skupinou Kielsky inštitút pre svetovú ekonomiku (IfW), na ktorý sa odvolala agentúra AP.

IfW uviedol, že nový balík pomoci schválený americkou Snemovňou reprezentantov (dolnou komorou Kongresu) zvýšil celkovú americkú vojenskú, finančnú a humanitárnu podporu Ukrajine na takmer 43 miliárd eur (vyše 45 miliárd dolárov) - bola poskytnutá od 24. januára do 10. mája.

Inštitút zistil, že pomoc od EÚ dosiahla v tom istom období výšku len necelých 16 miliárd eur (16,8 miliardy dolárov). Niektoré krajiny 27-člennej Únie však neposkytujú Ukrajine takú cennú pomoc, akú najviac potrebuje, predovšetkým dodávky zbraní, konštatuje AP.

Estónsko, Lotyšsko a Poľsko dávajú Ukrajine najviac pomoci v porovnaní s ich hrubým domácim produktom (HDP) - umiestnili sa ešte pred Spojenými štátmi, ako ukázali výpočty Kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku (IfW).

Ďalšie dôležité správy

WA 4 archív Washington - Na archívnej snímke z 1. decembra 2021 americká ministerka financií Janet Yellenová sa prihovára poslancom parlamentu vo Washingtone. Najnovší variant koronavírusu omikron zasiahne v nadchádzajúcich mesiacoch ekonomický rast USA, ale nevykoľají ho. Vyhlásila to v stredu 19. januára 2022 americká ministerka financií Janet Yellenová. FOTO TASR/AP 

Treasury Secretary Janet Yellen speaks to lawmakers on Capitol Hill in Washington, Dec. 1, 2021. The U.S. economy “has never
Neprehliadnite

Americká ministerka financií vyzvala spojencov na zosilnenie finančnej pomoci Ukrajine