Nemecko o viac než dva týždne skôr splnilo svoj cieľ týkajúci sa naplnenosti zásobníkov plynu. Spolkový úrad na reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) však varoval, že to nestačí na garanciu dodávok počas najchladnejších mesiacov. 

Dostatočne naplnené zásobníky

Naplnenosť nemeckých zásobníkov plynu sa v priebehu 24 hodín zvýšila o 0,17 percentuálneho bodu na 95,14 percenta, uviedol BNetzA. Nemecko si pôvodne dalo za cieľ na plniť zásobníky na 95 percent do 1. novembra. Na porovnanie v októbri 2021 boli zásobníky naplnené len na 72 percent.

Stratégia šetrenia energiami

Zatiaľ sa zdá, že sa vypláca stratégia, ktorej súčasťou sú výzvy adresované priemyslu aj občanom týkajúce sa šetrenia energiami, aby sa počas zimy vyhli prídelovému systému. V prípade mimoriadnej chladnej zimy však stále hrozia výpadky dodávok energií.

„Dostatočne naplnené zásobníky nám v zime pomôžu, ale samotné zásobníky nestačia,“ uviedol šéf BNetzA Klaus Müller. „Tento plyn v zásobníkoch nám stačí na približne dva chladné zimné mesiace.“

Ďalšie dôležité správy

Niekoľko tisíc ľudí dnes v centre Berlína demonštrovalo proti energetickej politike vlády kancelára Olafa Scholza a proti rastúcim cenám. Pod heslom Energetická bezpečnosť a ochrana pred infláciou akciu zvolala strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá má v krajine nálepku populistickej a až krajne pravicovej strany.
Neprehliadnite

Nemci protestovali proti energetickej politike Scholza a rastúcim cenám