Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov sa po prvý raz od vypuknutia pandémie vyšplhali nad nulu. Deje sa to v čase, keď sa investori pripravujú, že centrálne banky čeliace zrýchľujúcej sa inflácii znížia monetárne stimuly.

Výnosy desaťročných nemeckých štátnych dlhopisov v stredu stúpli o štyri bázické body na 0,02 percenta, čím sa prvýkrát od mája 2019 dostali nad nulu. K posunu došlo vzhľadom k očakávaniam, že Európska centrálna banka začne v septembri zvyšovať úrokovú sadzbu.

Dlhopisy sa počas koronakrízy prepadli

Obchodníci očakávajú, že úroková sadzba ECB koncom budúceho roka už nebude negatívna, čo je míľnik pre európskych investorov, ktorí celé roky zápasia s negatívnymi výnosmi dlhopisov, a zlá správa pre európske štáty, ktoré čelia vyhliadkam na rast nákladov na prijaté úvery a pôžičky.

Priložený graf ukazuje hodnotu nemeckého 10-ročného dlhopisu, ktorá je inverzná k jeho výnosu. 

Výnosy z desaťročných nemeckých dlhopisov boli pod nulovou hranicou od začiatku roku 2019 a v čase vrcholiacej koronavírusovej paniky v marci 2020 sa dokonca prepadli na -0,91 percenta, o čo sa pričinili nákupy dlhopisov zo strany ECB a jej likviditné injekcie.

Ekonomiky sa začínajú spamätávať

V čase, keď sa ekonomiky jednotlivých krajín začínajú spamätávať z koronakrízy, si však svoju daň začína vyberať rastúca inflácia a obchodníci počítajú s vyhliadkou na sprísnenie politiky ECB a čoraz viac sú presvedčení, že výnosy z dlhopisov budú ďalej klesať.

Negatívne výnosy z nemeckých dlhopisov klesli v pondelok prvýkrát za dva roky pod 1,5 bilióna eur, zatiaľ čo celosvetovo je ich suma polovičná oproti roku 2020 a dosahuje výšku 9,12 bilióna dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Michal Májek, chief investment officer TAM. Tatra Asset Managment. Tatra Banka Group.
Neprehliadnite

Akcie sú drahé, výnosy budú v nasledujúcej dekáde slabšie, ale dá sa na to pripraviť