Západné pobrežie Spojených štátov amerických sa dá považovať za jednu z hlavných destinácií ambicióznych softvérových inžinierov, ktorí chcú pracovať v najlepšie platenom a najelitnejšom kúte svojej profesie, avšak masové prepúšťanie viedlo k vzniku skupiny nezamestnaných, ktorých potenciál chce Nemecko využiť, píše Reuters.

Alphabet, Microsoft a Meta, v nadväznosti na stupňujúce sa obavy z neutíchajúcej inflácie a perspektívu recesie, oznámili zrušenie takmer 40 000 pracovných miest.

„Oni prepúšťajú, my prijímame," povedal Rainer Zugehoer, hlavný riaditeľ spoločnosti Cariad, softvérovej dcérskej spoločnosti automobilky Volkswagen a doplnil, že majú stovky otvorených pozícií v USA, Európe a Číne.

„Srdečne Vás pozývam, aby ste sa presťahovali do Bavorska,“ napísala Judith Gerlach, ministerka digitalizácie v najbohatšom nemeckom regióne na LinkedIn v príspevku adresovanom nedávno prepusteným. Uchádzačov sa snaží nalákať aj na známy pivný festival, Oktoberfest.

Vláda zjednodušuje pravidlá prisťahovalectva, aby presvedčila kvalifikovaných potenciálnych zamestnancov.

Najľudnatejšia krajina Európskej únie avšak čelí mnohým výzvam.

Zaostalé technológie aj byrokracia

Nemecké firmy v posledných rokoch rástli pomalšie a technologicky výrazne zaostávajú.

Obyvateľstvo patrí vôbec k najstarším na svete a podľa Bitkomu je v krajine 137 000 IT pracovných miest neobsadených.

Len málo európskych spoločností platovo konkuruje najúspešnejším spoločnostiam v Kalifornii, ale niektorí dúfajú, že lacnejšia zdravotná starostlivosť a nižšie náklady, by kandidátov mohli presvedčiť.

Iní sú skeptickí, pričom Bernhard Rohleder z Bitkomu poznamenal, že Nemecko nesúťaží len s inými krajinami o tých najtalentovanejších, ale aj s domovskými krajinami potenciálnych zamestnancov.

Diana Stoleru, z berlínskeho startupu Lendis, pripomenula ďalšiu slabinu Nemecka: „Byrokracia v Nemecku je pre väčšinu vysokokvalifikovaných pracovníkov úplne ochromujúca, keď sa s ňou prvýkrát stretnú, najmä ak nehovoria po nemecky."

Spoločnosti už teraz hlásia niekoľkomesačné oneskorenia pri zabezpečovaní stretnutí k pracovným povoleniam pre svojich nových zamestnancov.

Ďalšie dôležité informácie