19:55 Množstvo prípadov v USA pokračuje v poklese. Kým počet nakazených v Európe konštantne rastie, počet infikovaných osôb v Spojených štátoch klesá. Z viac ako 66-tisícového priemeru sa dnes dostal na 52-tisíc. (Financial Times)

Počet nakazených v USA a Európe
Zdroj: Financial Times
Počet nakazených v USA a Európe

17:25 Počet nových prípadov v Európe vzrástol nad 10-tisíc denne. Priemer počtu nakazených za posledných 7 dní presiahol v Európskej úroveň 10-tisíc osôb a pokračuje v raste.

Počet nakazených v EÚ a na Slovensku
Zdroj: Financial Times
Počet nakazených v EÚ a na Slovensku

17:00 Grécko sprísňuje opatrenia na vstupe. Grécko požaduje negatívne testy pri vstupe na svoje územie od návštevníkov zo Švédska, Belgicka, Španielska, Holandska a Česka. Nariadenie platí od 17. augusta. Testy nesmú byť staršie ako 72 hodín. (Reuters)

16:45 Svetová zdravotnícka organizácia očakáva, že celkový počet prípadov nákazy vo svete ešte tento týždeň vzrastie na 20 miliónov. Toto číslo zahŕňa aj 750-tisíc súvisiacich úmrtí. (TASR)

16:20 Iránska vláda zatvára hlavné ekonomické noviny za negatívne informácie. Domáce noviny Jahan-e Sanat publikovali rozhovor s epidemiológom, podľa ktorého domáca vláda zakrýva reálny počet nakazených aj úmrtí na Covid-19. Podľa epidemiológa je reálne číslo 20-násobne vyššie. (Bloomberg)

16:15 Ešte pred ukončením tretej fázy klinického skúšania Rusko umožní svojim občanom zaočkovať sa proti Covid-19. Podľa asociácie nadnárodných farmaceutických spoločností ide o riziko. Rusko by mohlo začať podávať vakcíny vyrobené v domácom Gamalejovom inštitúte už tento týždeň. Rusko ohľadom svojej vakcíny nepublikovalo žiadne štúdie a nezverejnilo žiadne dáta. "Toto je Pandorina skrinka a nevieme, čo sa stane, ak sa začne očkovať neotestovanými vakcínami," hovorí zástupkyňa organizácie ACTO. (Bloomberg)

16:05 Počet nakazených rastie vo väčšine európskych krajín. Podľa dát Európskeho centa a prevenciu chorôb počet nových infikovaných osôb presiahol úroveň 20 na 100-tisíc obyvateľov, čo sa považuje za rizikovú úroveň, v krajinách Španielsko, Francúzsko, Švédsko, Belgicko, Rumunsko, Holandsko, Portugalsko, Poľsko, Česko, Bulharsko, Luxembursko, Island, Cyprus a Malta. Najkritickejšia situácia pretrváva v Luxembursku, Rumunsku a Španielsku, ktoré rýchlo dobieha Belgicko. (ECDC)

Europe Covid - 5/8/20
Infogram

15:50 Franczúska ekonomická aktivita nenaznačuje návrat do normálu. Podľa posledných prieskumov podnikateľského prostredia vo Francúzsku, ekonomická aktivita v krajine v júli zaostávala o 7 percent za predkrízovými úrovňami. Je to iba malé zlepšenie oproti júnu, kde bola nižšia o 9 percent. (Financial Times)

14:26 Občania Slovenskej republiky musia pri vstupe na územie Talianska vyplniť vyhlásenie - test na ochorenie COVID-19 ani karanténa nie sú potrebné.  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR oznámilo, že Taliansko zaraďuje Slovensko medzi bezpečné krajiny. (TASR)

14:25 V Maďarsku sa čoraz viac šíri nový druh koronavírusu vo vekovej kategórii ľudí do 40 rokov, vyplýva z údajov prieskumu Semmelweisovej univerzity zverejnených v pondelok. Podľa spravodajského servera Szeretlekmagyarorszag.hu zaznamenali v júli medzi infikovanými z uvedenej vekovej kategórie až 44 percent. Príčinou tohto vývoja je podľa univerzity najmä cestovanie do zahraničia. Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 35 nakazených a na ochorenie COVID-19, spôsobované týmto vírusom, zomreli traja ľudia s chronickými ochoreniami. (TASR)

13:40  Všetky testy zamestnancov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Trenčín na ochorenie COVID-19 boli negatívne. Informovala o tom hovorkyňa SAD Trenčín Ivana Strelcová. ,,V súvislosti so situáciou v spoločnosti Leoni v ostatných dňoch sme aj v našej spoločnosti vykonali testovanie zamestnancov, ktorí priamo zabezpečovali dopravu zamestnancov do spoločnosti Leoni. Testovaním prešlo 46 vodičov a sedem technicko-hospodárskych pracovníkov. Všetky testy boli negatívne," uviedla Strelcová.

13:24 Francúzsko reaguje na nové prípady nákazy koronavírusom. V rušných častiach Paríža bude povinnosťou nosiť rúško.Odborníci sa domnievajú, že Francúzsko môže ,,každú chvíľu" stratiť nad koronavírusom kontrolu. Niekoľko veľkých miest, ako napríklad Nice a Lille, zaviedli svoje vlastné pridané opatrenia, v ktorých je povinné nosenie rúška aj na určitých verejných priestranstvách. (BBC)

13:16 Európska komisia v piatok vyzvala členské štáty, aby umožnili vstup pre nezosobášených partnerov európskych občanov a rezidentov a vyňali ich z cestových obmedzení, ktoré sa stále vzťahujú na niektoré krajiny. (Euractiv.sk)

13:02 Nový Zéland si v nedeľu označil sto dní, odkedy potlačil šírenie koronavírusu. Stal sa tak vzácnym svetlým miestom na mape sveta, ktoré je touto chorobou naďalej spustošené. Život sa tam vrátil do normálu, avšak niektorí pochybujú, že štát nebude v budúcnosti pripravený na prípadné opätovné vypuknutie nákazy. (ABC News)

13:00 Situácia v Česku je celkovo stabilizovaná, hoci výskyt sporadických nálezov (ohnísk) COVID-19 zasahuje mnoho okresov. Tieto lokálne ohniská nákazy sú tvorené z veľkej časti asymptomatickými prípady a pacientami s miernym priebehom ochorenia. V lokalitách so zvýšeným výskytom nákazy je situácia pod kontrolou, nedochádza k zásahu zraniteľných skupín obyvateľstva, nerastú počty hospitalizovaných. (Ministerstvo zdravotníctva ČR)

11:35 Počet prípadov Covid-19 na Slovensku pokračuje v raste. Priemerný počet nových infikovaných vzrástol za posledných sedem dní na 35 prípadov denne. Ide o najvyššie číslo od 25. apríla. 

Covid-19
Infogram

11:20 Čína testuje vakcínu proti koronavírus na vojakoch. Napriek tomu, že vakcína proti koronavírusu od spoločnosti CanSino Biologics ešte nie je ešte relevantne otestovaná pre komerčné účely, firma už vykonáva očkovanie domácej armády. (Financial Times)

11:00 Nemecké firmy očakávajú, že obmedzenia súvisiace s epidémiou koronavírusu budú trvať ešte osem mesiacov. Júlový prieskum Ifo medzi nemeckými podnikateľmi ukázal, že tí očakávajú trvanie opatrení ešte osem a pol mesiaca. Najhoršie vidia situáciu firmy z oblasti športu, zábavy a rekreácie, ktoré očakávajú trvanie obmedzení až do augusta budúceho roka. (Financial Times)

10:16 Posledné dva júlové týždne bolo v USA viac ako 97-tisíc detí pozitívne testovaných na koronavírus, hovorí American Academy of Pediatrics and the Children's Hospital Association. V sledovaných štátoch sa počet infikovaných detí zvýšil o 40 percent. (CNN)

9:54  Červený kríž vyslal viac než 43-tisíc dobrovoľníkov do Severnej Kórey na pomoc v boji proti koronavírusovej pandémii a pri odstraňovaní následkov záplav. Podpora smeruje aj do uzatvoreného mesta Kesong. Dobrovoľníci pomáhajú Severokórejčanom vo všetkých deviatich provinciách s cieľom zabrániť šíreniu nového druhu koronavírusu a chrániť sa pred záplavami a zosuvmi pôdy, uviedol hovorca Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) Antony Balmain. IFRC v júli poskytol Severnej Kórei približne 10-tisíc testov na koronavírus, ako aj infračervené teplomery, rúška, zdravotnícky materiál a ochranné prostriedky

8:39 Austrália hlási nových 19 úmrtí na koronavírus, čo je nový jednodňový rekord. Všetky obete pochádzajú zo štátu Viktória, ktorý je ohniskom pandémie. Posledné dva týždne hlásila krajina v priemere desať úmrtí za deň. (Denník N)

8:05  India zaznamenala za posledných 24 hodín rekordných 1 007 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu. Ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok úmrtí. Pribudlo tiež 62 064 prípadov nákazy. Celkovo v Indii doposiaľ zaznamenali 2 215 074 prípadov infekcie, z toho 44 386 úmrtí. Momentálne je v Indii stále nakazených 634 935 ľudí.

Za posledné štyri dni v krajine každý deň zaznamenali vyše 60-tisíc nových prípadov, čo je najväčší nárast infekcií v porovnaní s ktoroukoľvek inou krajinou na svete počas šiestich po sebe nasledujúcich dní. Od polovice júna tam každý deň v priemere pribúda 50-tisíc ľudí s pozitívnym testom na koronavírus. (TASR)

7:37  Izraelská klenotnícka firma Yvel pracuje na údajne najdrahšej maske na ochranu pred koronavírusom. Vytepaná bude z 18-karátového bieleho zlata zdobeného 3600 bielymi a čiernymi diamantmi a na žiadosť zákazníka bude jej súčasťou aj filter N99.

Yvel Mask
Zdroj: ABC13 Houston
Yvel Mask

Maska bude predaná za 1,5 milióna dolárov. Navrhol ju klenotník Isaak Levy. Identitu zákazníka síce Levy odmietol zverejniť, ale prezradil aspoň to, že ide o čínskeho podnikateľa žijúceho v USA. (TASR)

3:22  Koronavírusom nového typu sa nakazil aj 91-ročný juhoafrický politik Mangosuthu Buthelezi, ktorý bol zakladateľom Strany slobody Inkatha (IFP). Juhoafrická republika je koronavírusom najviac postihnutou krajinou afrického kontinentu a eviduje súčasne aj piaty najvyšší počet nakazených na svete - ide o viac ako 559 800 potvrdených prípadov. Chorobe spôsobenej novým koronavírusom v JAR od vypuknutia epidémie podľahlo viac ako 10 400 ľudí. (TASR)