Nemecká zaisťovacia spoločnosť Munich Re oznámila za minulý rok výrazný rast zisku napriek tomu, že jej výsledky ovplyvňovali vojna na Ukrajine, ničivé hurikány a v niektorých oblastiach pretrvávajúci vplyv pandémie. Výsledky výrazne vylepšil 4. kvartál, v ktorom zisk vyskočil o viac než 70 percent.

Zaisťovacia spoločnosť vo štvrtok uviedla, že za minulý rok dosiahla zisk 3,42 miliardy eur, čo oproti roku 2021 predstavuje rast o 16,7 percenta. Prekonala tým očakávania ekonómov aj vlastné odhady na úrovni 3,3 miliardy eur.

Ekonómovia očakávali nižší zisk

Veľmi dobre sa vyvíjal 4. štvrťrok. V závere roka spoločnosť zaznamenala rast zisku o 74 percent na takmer 1,52 miliardy eur, k čomu prispel predaj časti aktív a nižšia daňová záťaž. Ekonómovia očakávali zisk na úrovni približne 1,40 miliardy eur.

Minulý rok bol jeden z najnáročnejších

Analytici zo spoločnosti Jefferies označili výsledky za rok 2022 za „pozoruhodný úspech“ vzhľadom na fakt, že to bolo v dôsledku viacerých prírodných katastrof pre poisťovne a zaisťovne (poisťovne poisťovní) jeden z najnáročnejších rokov. Munich Re už minulý mesiac upozornila, že katastrofy ako hurikán Ian, ktorý na jeseň zasiahol Floridu, a záplavy v Austrálii spôsobili, že rok 2022 bude patriť k najhorším pre svetové poisťovne. Zároveň varovala, že klimatická zmena postupne zvyšuje silu aj frekvenciu búrok.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz (druhý zľava) a ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (tretí zľava) diskutujú na nemecko-ukrajinskom obchodnom fóre s názvom Obnova Ukrajiny v Berlíne v pondelok 24. októbra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, 2nd from left, sits next to Denis Shmyhal, 2nd from right,  Prime Minister of Ukraine, Peter Adrian, left, President of DIHK, and Ulrich Engel, right, Vice President of Ostausschuss, listen, during the German-Ukrainian Business Forum
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine bude stáť Nemecko zhruba štyri percentá HDP