Nemecká vládna koalícia sa chystá potrestať bývalého kancelára Gerharda Schrödera za jeho úzke väzby na Rusko a prezidenta Vladimira Putina. Odníme mu právo na využívanie kancelárie, ktorú má v dolnej komore parlamentu (Bundestagu), píše Bloomberg.

Schröder (78) sa odmietol vzdať lukratívnych pozícií predsedu predstavenstva štátneho ruského ropného gigantu Rosnefť PJSC a predsedu výboru akcionárov spoločnosti Nord Stream AG, ktorá vybudovala plynovod z Ruska do Nemecka. Kancelár Olaf Scholz vo februári projekt plynovodu zastavil.

Nemecká koalícia, ktorú tvoria Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP), súhlasila s odňatím Schröderovho práva na kanceláriu v Bundestagu, uviedli v stredu tieto tri strany v emailovom vyhlásení.

Zároveň oznámili, že budúce výhody pre bývalých kancelárov budú spájať s oficiálnymi povinnosťami, ktoré vykonávajú po odchode z funkcie, a nie automaticky.

Schröder je členom SPD. Tá ho minulý mesiac vyzvala, aby odišiel zo strany, a spustila proces na jeho vylúčenie. Schröder totiž obhajoval Putina v súvislosti so zjavnými zverstvami ruskej armády na Ukrajine. Ako uviedol, nemyslí si, že by tieto rozkazy prišli od ruského prezidenta.

Ďalšie dôležité správy

Onedlho sedemdesiatročný nemecký exkancelár vraj prežíva „zaujímavé životné obdobie“.
Neprehliadnite

Nemeckí politici žiadajú sankcie voči Schröderovi za jeho väzby na Putina