Nemecko vyčlení tri miliardy eur na podporu vývoja a výroby automobilov šetrných k životnému prostrediu. Oznámila to dnes vláda. Opatrenie prichádza v čase, keď sa automobilový priemysel potýka s negatívnymi dôsledkami pandémie Covidu-19 a s tlakom na znižovanie emisií.

Zamestnanci spoločnosti Volkswagen Slovakia pracujú na výrobnej linke po tom, čo spoločnosť opätovne spustila výrobu v ďalších segmentoch prerušenú pre pandémiu nového koronavírusu, 28. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR
Neprehliadnite

Testovanie zatiaľ rozbehnuté automobilky nepribrzdí

Základným prvkom sľúbenej vládnej podpory je poskytovanie jednej miliardy eur na predĺženie programu príspevkov na nákup elektromobilov do roku 2025. Tento program mal podľa skorších plánov skončiť budúci rok, napísala agentúra Reuters. Ďalšia miliarda eur bude podľa Reuters využitá na program šrotovného pre staršie nákladné automobily, ktorý má pomôcť dopravným spoločnostiam a miestnym samosprávam pri modernizácii vozového parku. Vláda tiež vytvorí fond v objeme miliardy eur na financovanie inovácií a transformácie automobilového priemyslu.

Podľa nemeckého ministra hospodárstva Petera Altamairea bude nemecký automobilový priemysel vďaka vládnej podpore dobre pripravený prekonať problémy, ktorým čelia. „Chceme spojiť cestu z ekonomickej krízy s cestou z klimatickej krízy," povedala ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová po dnešnom stretnutí zástupcov vlády s predstaviteľmi automobiliek. Automobilový priemysel má na nemeckom hrubom domácom produkte podiel takmer desať percent. Priamo a nepriamo odvetvie zamestnáva približne milión ľudí.