Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa sa po mesiacoch rokovaní s talianskou vládou dohodla na prevzatí menšinového podielu v aerolíniách ITA Airways. Oznámili to vo štvrtok obe letecké spoločnosti pri podpise zmluvy v Ríme.

Dohoda umožní nemeckej leteckej spoločnosti expandovať na významnom európskom trhu a Rímu zbaviť sa aktíva, ktoré pohltilo miliardy eur štátnej podpory.

ITA vznikla v októbri 2020 po reštrukturalizácii neúspešného dopravcu Alitalia, ktorého vláda v Ríme prevzala v marci toho istého roku, keď zlyhali rôzne ponuky na jeho prevzatie.

Lufthansa, najväčšia európska letecká skupina, najprv kúpi podiel vo výške 40 percent v ITA, uviedli letecká spoločnosť a talianska vláda v spoločnom vyhlásení bez zverejnenia finančných podrobností transakcie.

Podľa zdroja oboznámeného so situáciou, nemecký prepravca zaplatí približne 320 miliónov eur za 40-percentný podiel v ITA a v neskoršej fáze bude mať možnosť zvýšiť ho na 90 percent.

Dohoda podlieha preskúmaniu úradov pre hospodársku súťaž na národnej aj európskej úrovni.

Ďalšie dôležité správy

KK36 archív Frankfurt nad Mohanom - Na archívnej snímke z 1. septembra 2022 lietadlo spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v stredu oznámila, že pre závažnú poruchu svojich informačných systémov musela zrušiť a presunúť množstvo vlastných letov, ako aj letov svojich dcérskych aerolínií. FOTO TASR/AP 
FILE -- A Lufthansa aircraft rolls to the parking position at the airport in Frankfurt, Germany, Thursday, Sept. 1, 2022. German airline Lu
Neprehliadnite

Lufthansa znížila v prvom kvartáli prevádzkovú stratu o polovicu