Po ďalšom zvýšení spotrebiteľských cien v decembri sa priemerná inflácia v Nemecku dostala v roku 2021 na 3,1 percenta, uviedol spolkový štatistický úrad vo svojom prvom odhade. To bolo najviac od roku 1993, keď priemerná ročná inflácia predstavovala 4,5 percenta.

Tempo zrýchlilo v decembri

Na porovnanie, v roku 2020, keď prepukla pandémia nového koronavírusu, dosiahla inflácia v Nemecku 0,5 percenta.

Medziročné tempo rastu nemeckých spotrebiteľských cien sa opäť zrýchlilo v decembri, keď dosiahlo 5,3 percenta. V medzimesačnom porovnaní nemecké spotrebiteľské ceny v decembri stúpli o 0,5 percenta.

Ceny energetických produktov vyskočili

Motorom inflácie v Nemecku bol v minulom roku prudký nárast cien energií. Ceny energetických produktov vyskočili o 10,4 percenta po poklese o 4,8 percenta v roku 2020. Najprudšie v roku 2021 zdražel vykurovací olej (41,8 percenta) a motorové palivá (22,6 percenta).

Ďalšími faktormi, ktoré v minulom roku podporili infláciu, boli problémy v rámci dodávateľského reťazca, ale aj dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty v roku 2020 či zavedenie uhlíkovej dane na začiatku roka 2021.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Frankfurt - Nová prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová sa podpisuje na zväčšenú 20-eurovú bankovku v sídle ECB vo Frankfurte nad Mohanom 27. novembra 2019. FOTO TASR/APThe new President of the European Central Bank Christine Lagarde adds her signature to an oversize euro banknote at the ECB in Frankfurt, Germany, Wednesday, Nov. 27, 2019. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Za vysokú infláciu nemôže pandémia. Vinu za prudký rast cien nesú centrálne banky