Nemecká ekonomika v roku 2020 klesla o 5 percent, najviac od finančnej a hospodárskej krízy v rokoch 2008 a 2009. Mierne však prekonala očakávania analytikov, ktorí jej predpovedali pokles o 5,1  percenta. Ukázal to vo štvrtok predbežný odhad spolkového štatistického úradu Destatis. Blokády a reštrikcie na zastavenie šírenia vírusu sa však najviac dotkli sektora služieb.

EBE 28 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová s ocranným rúškom počas tlačovej konferencie v Berlíne 9. novembra 2020. Merkelová vzhľadom na víťazstvo demokrata Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách v pondelok vyhlásila, že je dôležité, aby Washington a Berlín spolupracovali na kľúčových problémoch, akými sú koronavírusová pandémia, klimatická zmena a terorizmus. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel holds her face mask after a statement at the chancellery in Berlin, Germa
Neprehliadnite

Nemecko má v rozpočte na rok 2021 dlh až 180 miliárd eur

Naposledy sa výkon nemeckej ekonomiky tak strmo znížil v roku 2009, keď sa jej hrubý domáci produkt (HDP) prepadol o 5,7 percenta. Na ilustráciu, v roku 2019 sa HDP Nemecka zvýšil o 0,6 percenta. Štatistiky tiež ukázali, že výkon priemyslu bez stavebníctva, ktorý sa podieľa o niečo viac ako štvrtinou na celkovom výkone ekonomiky, sa v roku 2020 znížil o 9,7 percenta, pričom výrobný sektor vykázal pokles o 10,4 percenta. Iba stavebníctvo zaznamenalo vlani rast o 1,4 percenta.

Obzvlášť výrazný pokles vykázal minulý rok sektor služieb vrátane kultúrnych a športových podujatí, a to o 11,3 percenta. Destatis ďalej uviedol, že výdavky nemeckých spotrebiteľov sa minulý rok znížili o 6 percent a fixné investície klesli o 3,5 percenta, z toho investície do zariadení sa prepadli o 12,5 percenta. A zároveň, čistý zahraničný dopyt negatívne príspel k HDP, keďže vývoz aj dovoz klesli, prvýkrát od roku 2009. Vládna spotreba však rástla minulý rok rýchlejšie, a to o 3,4 percenta po zvýšení o 2,7 percenta v roku 2019, v dôsledku väčších výdavkov na ochranné pracovné prostriedky a nemocničné služby.