Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka tento rok aj napriek všetkým dopadom ruskej invázie na Ukrajinu vykáže rast o 1,4 percenta, v roku budúcom ale o 0,4 percenta klesne. Dnes to na tlačovej konferencii v Berlíne oznámili zástupcovia štyroch popredných nemeckých ekonomických inštitútov. Ich prognóza počíta s návratom k hospodárskemu rastu v roku 2024, kedy by ekonomika mohla vykázať vzostup o 1,9 percenta.

Situáciu zmenila vojna na Ukrajine

Inštitúty RWI, Ifo, IfW a IWH, ktoré jesennú prognózu vypracovali, pôvodne očakávali v tomto roku hospodársky rast o 2,7 percenta a v budúcom roku o 3,1 percenta.

„Útok ruských síl na Ukrajinu a s tým súvisiaca kríza na energetických trhoch vedú k citeľnému prepadu nemeckej ekonomiky," povedal Torsten Schmidt, ktorý je šéfom hospodárskeho výskumu v RWI.

Výrazné spomalenie ekonomiky v záverečných mesiacoch tohto roka avizoval začiatkom septembra inštitút Ifo, keď uviedol, že nemecká ekonomika sa v treťom kvartáli po dvoch štvrťrokoch rastu dostane do stagnácie av záverečnom štvrťroku sa o 0,2 percenta prepadne. Na celý tento rok potom Ifo predpovedal rast HDP o 1,6 percenta, ešte na jar pritom očakával rast hospodárstva o 3,1 percenta.

Inštitúty tiež predpokladajú, že miera inflácie v Nemecku sa v nadchádzajúcich mesiacoch ešte zvýši a že v budúcom roku by mohla dosiahnuť priemernú hodnotu 8,8 percenta. Pre tento rok odhad predstavuje 8,4 percenta.

Návrat k rastu najskôr v roku 2024

Ozdravenie ekonomiky inštitúty podľa Schmidta očakávajú v roku 2024, kedy sa Nemecko podľa prognóz vráti k rastu. Inflácia podľa súčasných predpokladov postupne spomalí k hodnote dvoch percent a znížia sa ceny plynu.

Inštitúty v prognóze odporučili vláde kancelára Olafa Scholza, aby o niekoľko rokov odložila chystaný odchod od jadrovej energetiky. „Navrhujeme vláde, aby jadrové elektrárne nechala v prevádzke dlhšie ako do jari 2023. Jadrové elektrárne sú výborným nástrojom na vyrovnávanie sieťových výkyvov,“ povedal Schmidt.

Výzvy aj pre ďalšiu zimu

Nemecko pôvodne chcelo svoje posledné tri jadrové elektrárne odstaviť ku koncu tohto roka, ale pre zložitú energetickú situáciu postoj prehodnotilo. Minister hospodárstva Robert Habeck najskôr na začiatku septembra povedal, že dve elektrárne budú do jari v prevádzkovej rezerve, tento týždeň ale oznámil, že vzhľadom na nepriaznivý vývoj zostanú v prvom štvrťroku nadchádzajúceho roka pripojené k sieti.

Inštitúty RWI, Ifo, IfW a IWH tvrdia, že nemecký energetický sektor bude čeliť vážnym problémom aj počas budúcej zimy, teda na prelome rokov 2023 a 2024. „Nie je jasné, do akej miery bude možné naplniť plynové zásobníky bez ruských dodávok," uvádza analýza. Dlhší chod jadrových elektrární by tak podľa prognózy prispel nielen k posilneniu energetickej bezpečnosti Nemecka, ale aj k stabilizácii cien elektrickej energie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zamestnanci automobilky počas výroby vo výrobnom závode spoločnosti Kia Slovakia dňa 11. augusta 2022 v Tepličke nad Váhom. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Čoraz viac firiem v automobilovom priemysle čelí v Nemecku problémom s likviditou