Nemecká ekonomika sa čoskoro vráti na úroveň pred pandémiou covidu-19, jej rast v tomto štvrťroku zrýchľuje. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe to uviedla Deutsche Bundesbank, teda nemecká centrálna banka. Finančné inštitúcie v nej spomenuli vplyv záplav, ktoré zničili západnú časť krajiny. Holandská banka ING Groep v inej správe ale uviedla, že záplavy sa na nemeckej ekonomike odrazia zrejme len obmedzene.

Svoju prognózu holandská banka zakladá na fakte, že záplavy v Severnom Porýní-Vestfálsku, najľudnatejšej spolkovej krajine, a v susednej krajine Porýnie-Falcko, zasiahli najmä malé rodinné firmy skôr než veľké priemyselné oblasti.

JB 35 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) počas tlačovej konferencie po vakcinačnom summite v Berlíne 27. mája 2021.  Merkelová rokovala s premiérmi 16 spolkových krajín o očkovacej kampani proti novému koronavírusu. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel attends a news conference after a coronavirus COVID-19 vaccination summit of the federal and state governments at the Chancellery in Berlin, Germany Thursday May 27, 2021. (Annegret Hilse/Pool via AP)
Neprehliadnite

Nemeckí ekonómovia vidia známky zotavenia ekonomiky, varujú však pred eufóriou

„Celkový ekonomický dopad by mal zostať obmedzený. Existenčný dopad na maloobchod alebo pohostinstvá, ktoré už tak nesmierne utrpeli v dôsledku výluk, by sa ale rozhodne nemal podceňovať," uviedol Carsten Brzeski z ING. „Horkou iróniou tohto druhu prírodných katastrof často býva, že obnova domov a infraštruktúry by mohla mať do budúcna pozitívny vplyv na rast hrubého domáceho produktu," dodal.

Minister financií Olaf Scholz prisľúbil pomoc obetiam povodní najmenej 300 miliónov eur a mnohomiliardový program na rekonštrukciu poškodených miest. Združenie poisťovateľov GDV sa obáva, že búrky, záplavy, prívalové dažde a krupobitie v Nemecku môžu spôsobiť, že tento rok bude jedným z najničivejších od roku 2013.

Euro
Neprehliadnite

Nemecké veľkoobchodné ceny vzrástli v máji najprudšie za 12,5 roka

Nemecký hrubý domáci produkt (HDP) podľa dnešnej správy Deutsche Bundesbank v druhom štvrťroku silne rástol a v treťom by mal rásť ešte rýchlejšie. „Za predpokladu, že v súvislosti s pandémiou nedôjde k žiadnym významným komplikáciám a obmedzenie dodávok v spracovateľskom priemysle sa aspoň postupne zmierni, malo by byť tempo hospodárskej expanzie v lete ešte rýchlejšie a reálny hrubý domáci produkt by mohol už v treťom štvrťroku dosiahnuť úroveň pred krízou , "uviedla nemecká centrálna banka.