Nemecká centrálna banka nevykázala za minulý rok zisk, a do nemeckého štátneho rozpočtu tak prvýkrát od roku 1979 nepošle žiadne peniaze. Na vine boli obavy z dopadov koronavírusovej krízy, ktoré Deutsche Bundesbank prinútili vytvárať si rezervy, a miliardová pomoc, ktorú všetky centrálne banky uvoľňovali na záchranu ekonomiky. Uviedla to dnes agentúra DPA.

,,Vyššie zaistenie rizík je hlavným dôvodom, prečo Bundesbank vykazuje za rok 2020 vyrovnaný výsledok," povedal dnes prezident centrálnej banky Jens Weidmann.

JB 12 Bejrút - Libanonskí vojaci zatýkajú demonštranta, ktorý zapálil pneumatiky s cieľom blokovať diaľnicu vedúcu na medzinárodné letisko v Bejrúte počas protivládneho protestu v Bejrúte 2. marca 2021. Libanonská libra zaznamenala v utorok prepad na nové historické minimum, keď podľa niektorých zdrojov z čierneho trhu dosiahla kurz 10.000 libier za dolár. To znamená ďalšie zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva, ktoré už od roku 2019 zápasí s dôsledkami hospodárskej a finančnej krízy. Krízu v L
Neprehliadnite

Libanonci a Sýrčania čelia hlbokému prepadu svojich mien

Za rok 2019, ktorý nebol poznačený pandémiou, centrálna banka poslala do štátneho rozpočtu 5,85 miliardy eur. To bol zároveň najvyšší dosiahnutý zisk od finančnej krízy.

Nemecké ministerstvo financií tradične plánuje, že mu centrálna banka do štátneho rozpočtu za rok pošle 2,5 miliardy eur. Tak by to malo byť aj za tento rok. Od zavedenia eura v roku 1999 vykázala centrálna banka zisk zakaždým. Najvyšší, konkrétne 11,2 miliardy eur, bol v roku 2001.