„Nikto ma nepredvolal, nevidím na to dôvod. Nevedie k nám žiadna stopa,“ vyhlásil pred rokom pre denník SME exminister vnútra Robert Kaliňák v súvislosti s podozreniami, že Slovensko bolo zapojené do únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionára Trinha Xuana Thanha. Ako sa ukázalo neskôr, jeho vyhlásenie nebolo celkom pravdivé.

Krátko nato nemeckí vyšetrovatelia konštatovali, že unesený Vietnamec rozhodne cez Slovensko prešiel a územie Európskej únie opustil na palube nášho vládneho špeciálu. Neskôr to vo svojom rozhodnutí potvrdil aj nemecký súd, ktorý jednému z únoscov vymeral trest tri roky a desať mesiacov.

Kauza siaha do leta 2017. Vietnamská tajná služba v Berlíne uniesla T. Thanha a cez Česko ho prepravila na Slovensko. Následne vietnamská delegácia narýchlo zorganizovala krátke stretnutie vo vládnom hoteli Bôrik, a potom požičaným vládnym špeciálom odletela do Moskvy a pokračovala ďalej do Vietnamu.

Nekonečné vyšetrovanie

Slovenské oficiálne orgány napriek mnohým medializovaným podozreniam začali túto vec stíhať len veľmi neochotne. Vyšetrovanie, či R. Kaliňák vedel o tom, že vietnamská delegácia unáša T. Thanha, sa nikdy ani poriadne nezačalo. Policajná inšpekcia momentálne vyšetruje únos ako celok, no ani v tejto veci neprichádza žiaden posun.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa