Nemecký protimonopolný úrad začal vyšetrovať, či americký výrobca elektroniky Apple nezneužíva svoje dominantné postavenie na trhu. Informoval o tom v tlačovej správe. Ide o podobné vyšetrovanie, aké úrad v minulých mesiacoch začal aj s ďalšími technologickými gigantmi, a síce s americkými podnikmi Facebook, Amazon a Google.

Úrad môže teraz využiť novú právnu úpravu, ktorá v Nemecku začala platiť a ktorá je namierená práve proti veľkým digitálnym firmám.

amazon
Neprehliadnite

Najhodnotnejšími značkami na svete sú Amazon a Apple

„Na základe tohto prvého kroku chce úrad v prípadnom ďalšom konaní podrobnejšie posúdiť konkrétne praktiky spoločnosti Apple. V tomto ohľade už úrad dostal niekoľko sťažností, ktoré sa týkajú potenciálne protisúťažných praktík."

Protimonopolný úrad oznámil, že jedna sťažnosť mu prišla od združenia firiem z reklamného a mediálneho sektora a týkala sa toho, ako Apple so zavedením svojho operačného systému iOS 14.5 obmedzuje sledovanie používateľov. „Radi s antitrustovým úradom preberieme náš prístup a tešíme sa na otvorený dialóg o jeho obavách," reagoval Apple.

Z porušovania protimonopolných zákonov firmu na konci apríla obvinila aj Európska komisia (EK). Tá Applu zaslala zoznam námietok a požaduje, aby firma vysvetlila, akým spôsobom uplatňuje pravidlá vo svojom on-line obchode App Store.