Nemeckí zákonodarcovia budú rokovať o zavedení zákona, podľa ktorého by bolo očkovanie proti ochoreniu covid-19 povinné. Táto myšlienka čelí odporu zo strany politikov ako aj bežných občanov.

Toto sú niektoré z hlavných problémov, ktoré môžu ovplyvniť tieto rokovania:

Prečo chce Nemecko zaviesť očkovaciu povinnosť?

Vláda sa obáva, že rastúci počet infekcií covid-19 a riziko nových variantov by na zdravotnícky systém mohli budúcu jeseň a zimu vytvoriť tlak. Dovtedy chce výrazne zvýšiť mieru zaočkovanosti. Minimálne jedna dávka vakcíny bola v Nemecku podaná približne 75 percentách populácie.

Kedy má Nemecko v pláne zaviesť takúto povinnosť?

Vláda chce umožniť zákonodarcom slobodne predkladať návrhy v oblasti vakcinačnej povinnosti. Kancelár Olaf Scholz povedal, že tento parlamentný postup „dáva postupu ušľachtilosť, ktorú potrebuje“.

Nemecký Bundestag bude o tejto téme v stredu rokovať. Podrobnosti zákona budú finalizované po rokovaní a návrh zákona by mal byť do marca pripravený na hlasovanie v parlamente. Nie je však jasné, či budúci zákon získa podporu väčšiny potrebnej na to, aby prešiel.

Pre aké vekové kategórie bude očkovania povinnosť platiť?

Scholz chce, aby sa povinnosť uplatňovala na všetky osoby vo veku 18 a viac. Rakúsko pre svoju vakcinačnú povinnosť nastavilo rovnakú vekovú hranicu. Iní zákonodarcovia navrhli zavedenie povinnosti na osoby staršie ako 50 rokov, keďže u nich existuje vyššie riziko toho, že sa u nich vyvinú symptómy ochorenia covid-19 ohrozujúce život. Podobný krok podniklo Taliansko.

Koľko dávok povinnosť zavedie? Ako dlho bude zákon platný?

Zákon by mohol zaviesť tri dávky vakcíny a jeho časová platnosť by bola určená odborníkmi, povedal Dirk Wiese, zákonodarca podieľajúci sa na iniciovaní zákona.

Čo sa stane, ak sa ľudia nedajú zaočkovať?

Odmietnutie vakcíny bude postihované finančnou pokutou v súlade s príjmom osoby, povedal Wiese.

Čo si Nemci myslia o vakcinačnej povinnosti? Ktoré strany sú za, a ktoré proti?

Približne 60 percent Nemcov súhlasí s vakcinačnou povinnosťou, vyplynulo v nedeľu z prieskumu spoločnosti YouGov.

Z prieskumu televíznej spoločnosti ZDF, ktorý bol uskutočnený začiatkom mesiace, vyplynulo, že viac než 70 percent Nemcov podporujúcich strany zelených, sociálnych demokratov a konzervatívcov súhlasia s povinným očkovaním.

Iba 52 percent voličov strany FDP a podporovateľov krajne ľavicovej strany Die Linke súhlasí s vakcinačnou povinnosťou, vyplynulo ďalej z prieskumu spoločnosti ZDF. Iba 10 percent voličov extrémne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) podporuje povinné očkovanie.

Aké sú hlavné prekážky, ktorým vakcinačná povinnosť čelí?

Zákon by mohol čeliť právnej výzve, keďže niektorí tvrdia, že predstavuje porušenie druhého článku ústavy, ktorý občanom zaručuje právo na sebaurčenie, pokiaľ ide o ich vlastné telá.

Absencia všeobecného registra pre očkovanie by mohla byť ďalšou prekážkou, keďže obmedzuje schopnosť vlády monitorovať, kto je a kto nie je očkovaný. Zriadenie vakcinačného registra trvá dlho a môže byť kontroverzné vzhľadom na prísne zákony Nemecka v oblasti ochrany súkromia a údajov, povedal minulý týždeň minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Ďalšie dôležité správy

Český premiér Petr Fiala na svojej prvej oficiálnej zahraničnej návšteve na Úrade vlády SR Bratislave. Na snímke Eduard Heger.
Neprehliadnite

Heger: Povinné očkovanie sa na Slovensku zaviesť môže, rozhodne situácia v nemocniciach