S blížiacou sa zimou sa Nemecko pripravuje na možné výpadky elektrickej energie. Úrady zisťujú, koľko elektriny by mohli hlavní priemyselní užívatelia ušetriť. Platí totiž, že v najhoršom prípade by dodávky v prvom rade presmerovali na vykurovanie domácností.

Dvaja najväčší prevádzkovatelia rozvodných sietí na juhu Nemecka oslovujú veľkých výrobcov, ako je napríklad chemický konglomerát BASF, aby zistili, koľko elektriny dokážu usporiť v prípade núdze. Odstávky by mohli trvať niekoľko hodín denne. Generálny riaditeľ spoločnosti Amprion Hans-Juergen Brick uviedol, že prebiehajú „konštruktívne diskusie“ s fabrikami v snahe obmedziť ich spotrebu. Ďalší prevádzkovateľ siete, Tennet TSO potvrdil, že tiež rokuje s viacerými spoločnosťami.

Nemecko je najväčšou európskou ekonomikou a energetická kríza ho zasiahla naplno. Krajina vyrába asi 15 percent elektriny z plynu, ktorý je kľúčovým faktorom pri stanovovaní cien energie. Svoje zásobníky naplnila až po okraj, aby sa pripravila na zimu. V prípade výraznejšieho ochladenia by však aj tak mohli nastať energetické výpadky.

Chystajú brownouts

V Nemecku sa udomácnil systém známy ako „brownouts“, ktorý by firmám umožnil plánovať možné výpadky elektriny vopred. „Koordinácia teraz prebieha bilaterálne,“ povedal odborník na energetiku z Asociácie nemeckých priemyselných a obchodných komôr Sebastian Bolay. „Myslíme si, že riziko brownoutsu je v zime veľmi reálne,“ hovorí. Pre firmy je lepšie dohodnúť sa na odstávke kontrolovaným spôsobom, ako náhle prerušiť dodávky, podotkol ešte.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa