Ľudia v Nemecku budú musieť kvôli klesajúcim dodávkam ruského plynu znížiť spotrebu energie najmenej o 20 percent, aby krajina zabránila tomu, že bude mať v decembri nedostatok plynu. Povedal to v rozhovore s novinami Welt am Sonntag šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller.

Nemci musia začať šetriť

Ruský Gazprom znížil dodávky plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 na 20 percent kapacity.

Zvýšil sa tak tlak na najväčšiu európsku ekonomiku, aby šetrila plyn na zimu. Podľa Müllera možno v tomto prípade zabrániť nedostatku len v prípadoch, ak spotrebitelia znížia spotrebu aspoň o 20 percent. V ďalších scenároch hrozí nedostatok plynu v decembri alebo budú na konci nadchádzajúceho vykurovacieho obdobia nízke zásoby.

Podľa Müllera by Nemecko tiež malo znížiť vývoz plynu do susedných krajín o 20 percent a doviezť desať až 15 gigawatthodín plynu, aby sa vyhlo nedostatku. „Pokiaľ nebudeme veľa šetriť a nezískame žiadny ďalší plyn, budeme mať problém," vyhlásil.

Krajina predstavila opatrenia na úsporu energie

Nemecko minulý mesiac zvýšilo svoj cieľ naplnenie zásobníkov plynu. Do 1. septembra chce mať zásobníky plné na 75 percent a do 1. októbra na 85 percent. Do 1. novembra potom chce mať zásobníky plné na 95 percent. Krajina tiež predstavila opatrenia na úsporu energie.

Podľa vládneho plánu pre stav núdze budú v prípade výpadku dodávok plynu mať prednosť súkromné domácnosti. To však podľa Müllera neznamená, že domácnosti môžu v takejto situácii nadmerne kúriť. „V záujme zabezpečenia pracovných miest sa domnievam, že úsporné opatrenia pre súkromné domácnosti sú legitímne," vyhlásil.

Zabezpečenie plynu z domácich zdrojov frankovaním, ako požadujú niektorí regionálni politici, podľa Müllera nevyrieši problém s nedostatkom plynu pre dve nadchádzajúce zimy, keď bude Berlín stále závislý od Ruského plynu. Odmietol však povedať, že je možné predĺženie životnosti zostávajúcich nemeckých jadrových elektrární. Odkázal na očakávané výsledky záťažového testu, ktoré vykonáva vláda, aby na túto otázku odpovedala, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Nemecko pozastavuje schvaľovanie plynovodu Nord Stream
Neprehliadnite

Rusi vraj úmyselne spaľovali plyn pri hraniciach. Plamene videli aj Fíni