Ako by sa vám páčilo, keby vám vláda povedala, aby ste sa nesprchovali viac ako päť minút? Alebo aby ste sa kúpali s kamarátom či kamarátkou? Presne to sa teraz deje v Nemecku, kde sú prídely energie na spadnutie, píše The Telegraph. Dodáva, že cena, ktorú v podobe zvýšených nákladov na život platíme, bledne v porovnaní s energetickou krízou spôsobenou nemeckou závislosťou od ruského plynu a ropy.

Rusko tento týždeň vyplo toky plynu cez plynovod Nord Stream 1 a v Európe nastala panika. Má ísť o rutinnú desaťdňovú údržbu, no v EÚ sa šíria pochybnosti o tom, či ich Kremeľ znovu obnoví. Ruský prezident Vladimir Putin sľúbil, že Rusko je aj naďalej pripravené „splniť si svoje povinnosti“, ale verí mu len málokto.

Energie na prídel

V Nemecku panikária nielen občania, ale aj vláda. Nepáči sa im, že nevedia, čo sa bude ďalej diať. Krajina plyn skladuje v obrovských podzemných mraziacich zariadeniach. Ak však nedôjde k dramatickému zníženiu spotreby, zásoby sa jej minú už v januári.

Keby k tomu naozaj došlo, Nemecko by čelilo najhoršej kríze od 40. rokov 20. storočia. Ohrozených by bolo až šesť miliónov pracovných miest, hospodárstvo by zaznamenalo pokles o viac než 12 percent a automobilový priemysel o 17 percent. Už teraz sa očakáva, že domácnostiam stúpnu účty za palivá až o 2 000 eur ročne. Rodinám, ktoré nebudú schopné si na zimu vykúriť svoje domovy, má Nemecko v pláne poskytnúť núdzové ubytovanie v radniciach.

Aj z týchto dôvodov vyzýva nemecký vicekancelár Robert Habeck občanov, aby znížili svoju spotrebu. „Nikdy v živote som sa nesprchoval viac ako päť minút,“ tvrdí. Dokonca sa nezabudol pochváliť, že v zime má doma po celý deň vypnuté kúrenie, keďže je skoro stále niekde von.

Rodiny a dôchodcov, ktorí na rozdiel od neho nemajú možnosť nájsť útočisko v teplej ministerskej kancelárii, Habeckove slová len sotva utešia. Niektorí prenajímatelia bytov sa už vyhrážajú, že začnú budovy vykurovať menej.

Učebnicový príklad zlých energetických politík

Dokonca aj neúprosná nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková len máva rukami a tvrdí, že so situáciou niet čo urobiť. Možné obmedzovanie spotreby energie spôsobilo, že verejnosť začala vnímať podporu Ukrajiny skôr negatívne. Až 38 percent Nemcov si praje, aby krajina už voči Rusku nepodnikala žiadne represívne kroky.

Nemecko bolo kedysi predmetom obdivu a závisti, no teraz je už len učebnicovým príkladom toho, koľko škody môžu nesprávne nastavené zahraničné a energetické politiky napáchať, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Maďarsko vyhlásilo stav energetickej núdze a zakázalo vývoz zdrojov energie