Nová trojročná srbská zmluva o dodávkach plynu s Ruskom pokryje približne 65 percent spotreby krajiny, uviedol prezident Aleksandar Vučič na konferencii Globsec 2022 Bratislava Forum. Informovala o tom agentúra Reuters.

Srbsko minulý týždeň oznámilo, že sa s Ruskom dohodlo na podmienkach nového dlhodobého kontraktu, ktorý krajine zabezpečí dostatok plynu na budúcu zimu. Krajina má naďalej dostávať ruský plyn podľa súčasného výhodného vzorca, vypočítaného na základe cien ropy na svetovom trhu, uviedol prezident Aleksandar Vučič 29. mája po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s tým, že krajina bude mať zďaleka najlepšiu cenu plynu v Európe.

Podľa Vučiča by Srbsko malo Gazpromu platiť tretinu ceny, ktorú platia ostatné európske krajiny. Počas zimného obdobia by dokonca mohla klesnúť na desatinu alebo dvanástinu tejto ceny.

„Robíme všetko pre to, aby sme diverzifikovali dodávky plynu, a pracujeme na tom, aby sme zistili, ako môžeme získať viac plynu z plynovodu a z iných zdrojov," vysvetlil Vučič v Bratislave.

Cieľom Srbska je členstvo v EÚ

„Nikto nechce počuť tieto slová a je veľmi ťažké viesť racionálne rozhovory, ale naším cieľom je stať sa členom EÚ. Máme rozdielne názory na otázku postavenia Kosova a niektorých členov EÚ. Na inaugurácii som hovoril o dôležitosti dosiahnutia kompromisu s Prištinou a považujeme to za veľmi dôležité," vyjadril sa srbský prezident.

Na otázku o víťazstve v prezidentských voľbách Vučič uviedol, že v prvom kole zvíťazil so ziskom 61 percent platných hlasov, zatiaľ čo jeho strana v parlamente získala 43 percent, pričom víťaz na druhom mieste získal len 12 percent.

Aj Srbsko bombardovali a Západ mlčal

„Otázkou je, ako sa stalo, že viac hlasov získali pravicové strany. Bolo to najmä pre vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou. Mnohí naši voliči sa obrátili proti nám, pretože sme hlasovali za odsúdenie ruského útoku na Ukrajinu, nie preto, že nemajú radi Ukrajinu, ale preto, že si pamätajú, že Srbsko bolo bombardované 19 krajinami NATO, a stále hovoria, že vy ste sa tak na západe nesprávali, keď ste bombardovali Srbsko," cituje slová Alexandra Vučiča srbský spravodajský server b92.net.

Srbský prezident ďalej uviedol, že krajina sa nepostaví na stranu Ruska. „Jasne sme odsúdili to, čo sa deje na Ukrajine," zdôraznil Vučič a zopakoval, že Srbsko zatiaľ neuvalilo sankcie na Rusko. „Musíte pochopiť našu pozíciu a najmä to, že Rusko a Čína vždy podporovali územnú celistvosť Srbska," vysvetlil.

Kto pomohol Srbsku v roku 1999?

Vučič pokračoval, že Srbsko sa nezúčastní na vojne na Ukrajine, a opýtal sa, kto pomohol Srbsku v roku 1999.

„Používal sa rovnaký naratív ako teraz, niekto na druhej strane teraz hovorí, že to robí, aby zabránil genocíde. Nemali ste ma sem volať, pretože ja rozhodne nepatrím k hlavnému politickému prúdu," uviedol srbský prezident.

Na otázku moderátora, či teraz, keď Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko požiadali o členstvo v EÚ, Srbsko využije tento moment na urýchlenie svojho procesu, Vučič povedal, že Srbsko sa poučilo, a že do Bruselu pôjdu všetci predstavitelia západného Balkánu.

„Povieme im, že musíme urýchliť procesy, pretože naši ľudia sú unavení z počúvania tých istých príbehov a z toho, že sa nič nedeje, a že teraz očakávame, že sa niečo zmení a že Srbsko bude ochotné plniť si svoje povinnosti," povedal. 

Môžem si zažartovať? 

Keď hovoril o proruských protestoch v Srbsku, Vučič sa opýtal, či môže vtipkovať.

„Viete, keď si zadáte moje meno do Googlu, uvidíte nedávnu správu, že sa konali proruské protesty, ktoré organizoval Vučičov režim... ale bol to aj protest proti mne, pretože som zradil Rusko, a keď sme nedávno dosiahli dohodu s Ruskom o plyne, západné médiá písali, že sme porušili sankcie. Aké sankcie, veď za plyn žiadne sankcie nie sú?", spresnil Vučič.

Vojenská neutralita sa meniť nebude

Ako ďalej Vučič povedal, Srbsko nemá problém s tými, ktorí chcú vstúpiť do NATO, ale „naša krajina má vlastnú politiku, ktorou je vojenská neutralita".

„Stoltenberg žil v Belehrade ako dieťa a veľmi nám pomohol prekonať niektoré nedorozumenia," pripomenul Vučič.

V politiku sankcií neverím

Na otázku o sankciách voči Rusku povedal, že keby sa ho niekto opýtal, ponúkol by radu, ale nikto sa ho na nič nepýtal. „Neverím v politiku sankcií. Nemôžeme ublížiť nikomu okrem seba a robíme všetko pre to, aby sme to nerobili," vysvetlil.

Celé vystúpenie srbského prezidenta Alexandra Vučiča na Globsecu.

Bezpečnostná konferencia Globsec 2022 Bratislava Forum sa konala od druhého do štvrtého júna. Tohtoročný Globsec sa zameral na mobilizáciu podpory a činnosti pre Ukrajinu a európske susedstvo vrátane krajín západného Balkánu.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 archív Belehrad -  Na archívnej snímke 23. apríla 2018 srbský prezident Aleksandar Vučič prichádza na tlačovú konferenciu v Belehrade. Vučiča hospitalizovali s kardiovaskulárnymi problémami, informuje agentúra AP na základe sobotného oznámenia prezidentskej kancelárie v Belehrade. Vučič bol podľa tohto zdroja prijatý do vojenskej nemocnice v srbskom hlavnom meste v piatok popoludní 15. novembra 2019. FOTO TASR/AP

In this April 23, 2018, photo, Serbia's President Aleksandar Vucic arrives at
Neprehliadnite

Vizionár Vučič? Srbský prezident predpovedá, že vojna na Ukrajine sa na jeseň stane globálnou