Venezuelská vláda zvýšila minimálnu mesačnú mzdu o 289 percent. Oznámil to minister práce Eduardo Piňa. Tento krok urobili aj napriek tomu, že venezuelská ekonomika je už siedmy rok po sebe v a štvrtým rokom ju trápi vysoká inflácia, tzv. Hyperinflácia.

E. Piňa pri príležitosti osláv Sviatku práce uviedol, že minimálna mzda sa tento mesiac zvýši na sedem miliónov bolívarov z 1,8 milióna bolívarov. V dohľadnej dobe tak v prepočte na doláre podľa kurzu centrálnej banky stúpne mzda o približne 2,2 eura. 

Zvýši sa tiež potravinový bonus, ktorý získavajú štátni zamestnanci. Nový základný príjem, ktorý tvorí minimálna mzda spolu s potravinovým bonusom, tak bude činiť 3,1 eura Za to si Venezuelčania môžu kúpiť kilogram syra a liter mlieka, uviedla agentúra Reuters.

Vláda prezidenta Nicolasa Madura zvýšila tento rok minimálnu mzdu dvakrát. Vláda pred dvoma rokmi uvoľnila kontrolu nad ekonomikou a umožnila zvýšiť objem transakcií v cudzích menách. Mnoho pracujúcich však stále poberá mzdu v miestnej mene, ktorá stráca hodnotu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Zdroj: Ariana Cubillos
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Trápi ich nákup vakcín

Venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza vyhlásil, že bez ekonomických sankcií voči vláde prezidenta Nicolása Madura by si krajina už zakúpila všetkých 30 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, ktoré potrebuje. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. "Keby Venezuela nemala blokované zdroje, boli by sme schopní zakúpiť 30 miliónov vakcín, ktoré táto krajina potrebuje, pred tromi mesiacmi," uviedol Arreaza.

Venezuela doposiaľ dostala 250.000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V a pol milióna dávok očkovacej látky od čínskej spoločnosti Sinopharm. Ako prvých očkujú zdravotníckych pracovníkov, učiteľov a vládnych predstaviteľov. Caracas rokuje o kúpe ďalších dodávok vakcín prostredníctvom programu COVAX, ktorý zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

WA 52 Brazília - Vedci pracujú na pilotnej fáze výroby ruskej vakcíny Sputnik V na ochorenie COVID-19 vo farmaceutickej spoločnosti Uniao Quimica v Brazílii v pondelok 25. januára 2021. FOTO TASR/AP 

Laboratory workers work in the pilot production phase of Russia's Sputnik V Coronavirus vaccine for COVID-19 at the pharmaceutical company Uniao Quimica in Brasilia, Brazil, Monday, Jan. 25, 2021. (AP Photo/Eraldo Peres)
Neprehliadnite

Do Venezuely dorazí prvá dodávka ruskej vakcíny proti koronavírusu budúci týždeň

Riaditeľ pohotovostného oddelenia Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) Ciro Ugarte uviedol, že "rokovania pokračujú a stále sa vyvíjajú snahy o odblokovanie zdrojov Venezuely v zahraničí". Podľa jeho slov ale za vakcíny z programu COVAX zatiaľ neboli uhradené žiadne súvisiace platby. Venezuela od vypuknutia pandémie eviduje 165-tisíc prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a približne 1700 súvisiacich úmrtí, teda podstatne menej ako susedné štáty.

Opozícia však presnosť týchto údajov spochybňuje, rovnako ako aj skupiny pozorovateľov vrátane ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW). Líder venezuelskej opozície Juan Guaidó v marci uviedol, že na platby za vakcíny vyčlenil 30 miliónov dolárov zo zmrazených finančných prostriedkov. Spojené štáty v roku 2019 zmrazili aktíva Venezuely na svojom území v celkovej výške 342 miliónov dolárov. Išlo o súčasť sankčného programu s cieľom dosiahnuť ukončenie Madurovej vlády. Washington kontrolu nad zmrazenými prostriedkami odovzdal Guaidóovi.