Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že odpaľovacie zariadenie patrilo 53. brigáde ruskej protivzdušnej obrany. Experti vychádzali z analýzy videí, ktoré mali k dispozícii. Podľa šéfa kriminálnej služby holandskej polície Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálu základňu v meste Kursk, ktoré leží na západe Ruska asi 120 kilometrov od ukrajinských hraníc. Odtiaľ bol podľa neho dovezený ruský protivzdušný systém Buk, ktorý sa po akcii vrátil späť do Ruska.

„Všetky vozidlá v konvoji prepravujúce raketu boli súčasťou ruských ozbrojených síl,“ povedal W. Paulissen podľa agentúry Reuters.

Prokurátor Fred Westerbeke na tlačovej konferencii vyhlásil, že lietadlo na linke MH17 bolo zostrelené raketou systému Buk, odpálenou z priestoru pri obci Pervomajskyj, južne od mesta Snižne. Tento priestor bol vtedy a je aj teraz pod kontrolou proruských separatistov.

Mená osôb zodpovedných za útok oznámené neboli. Vyšetrovatelia v tejto súvislosti vyzvali verejnosť, aby im poskytli všetky možné informácie o obsluhe odpaľovacieho zariadenia. Novinárom však oznámili, že počet „záujmových osôb“ sa znížil z pôvodných sto na niekoľko desiatok.

Tvrdenie o zodpovednosti Ruska za skazu malajzijského lietadla zverejnil medzinárodný tím vyšetrovateľov už predvlani v septembri. Ani vtedy sa v ich správe žiadne mená neobjavili. Raketa niesla označenie výrobnej série 9M38 a dve fragmenty tejto série boli nájdené na východe Ukrajiny.

Informácie publikované na webe holandskej generálnej prokuratúry uvádzajú, že plášť motora rakety bol označený evidenčným kódom „9 d 1318869032“. Údaj „9 d 131“ je označením motora rakety série 9M38. Nasledujúce číslo 8 je kódom výrobcu, čo je v tomto prípade Dolnoprudenský vedecko-výrobný závod na severe Moskvy. Za ním je uvedené číslo 86, ktoré znamená rok výroby, teda 1986. Posledné štvorčíslie 9032 je označením konkrétneho použitého motora.

Správa vyšetrovateľov dodáva, že obe nájdené úlomky sú preukázateľne súčasťou rakety Buk série 9M38. Do akej miery boli fragmenty časťou zbrane, ktorá patrila ruskej 53. brigáde, nemožno vraj zatiaľ s istotou povedať.

Provokácia

Prokurátor F. Westerbeke povedal, že vyšetrovanie sa dostalo do záverečnej fázy. „Získali sme veľa dôkazov, ale obvinenie ešte nie je pripravené,“ povedal. Podľa predchádzajúcej dohody krajín, ktoré sa na vyšetrovaní podieľajú, bude o vine podozrivých osôb rozhodovať holandský súd. Kedy sa tak stane, nebol nikto schopní určiť.

Na správu vyšetrovateľov vo štvrtok reagovalo „ministerstvo obrany“ povstaleckej ľudovej republiky v Donecku. Námestník ministra Eduard Basurin agentúre DAN povedal, že z toho, čo z rakety Buk zostalo, nemožno určiť jej pôvod. „Žiadna ruská výzbroj, ani batérie Buk, na Donbase vtedy nebola a nie je ani teraz,“ povedal E. Basurin a správu medzinárodného tímu označil za provokáciu.

Holandský premiér Mark Rutte oznámil, že predčasne ukončí svoju terajšiu návštevu Indie, aby sa v piatok mohol zúčastniť vládnej schôdze venovanej správe medzinárodných vyšetrovateľov.

Európska únia prácu vyšetrovacieho tímu plne podporuje, zdôraznila v Bruseli hovorkyňa diplomacie EÚ Maja Kocijančičová. „Vzhľadom na zistené fakty žiadame Ruskú federáciu, aby plne spolupracovala na snahe zistiť, kto nesie zodpovednosť za zostrelenie letu MH17,“ uviedla.

Rusko obvinenia odmieta

Kremeľ v piatok odmietol obvinenia z akejkoľvek účasti Ruska na zostrelení boeingu linky MH17 malajzijských aerolínií na Ukrajine zo 17. júla 2014, ktoré si vyžiadalo životy 298 osôb. Informovala agentúra Reuters.

Nehovorili pravdu a stále zapierajú. Za pád Boeingu a 298 obetí môže raketa ruskej armády

Peskov, Putin a Medvedev Zdroj: SITA

K situácii sa v piatok vyjadril na tlačovej konferencii hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko podľa svojich slov nebolo plnohodnotným účastníkom holandského vyšetrovania tohto incidentu a preto nemôže dôverovať jeho záverom.

Na otázku, či Kremeľ popiera obvinenie o účasti Ruska, odpovedal: „Rozhodne.“ D. Peskov otázku možných kompenzácií rodinám obetí postúpil ruskému ministerstvu zahraničných vecí.