Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) zaznamenala v roku 2021 pokles predaja. Na príčine boli vážne problémy v dodávateľskom reťazci. 

Jej predaj sa v minulom roku znížil o 8,1 percenta na takmer 4,9 milióna vozidiel.

„Zaostávajúce dodávky polovodičov viedli v priebehu roka k obmedzovaniu produkcie, čo malo výrazný vplyv na čísla o predaji,“ uviedla firma v tlačovej správe.

Problémy očakávajú aj v prvom polroku

Predpovedala, že podmienky v prvej polovici tohto roka kvôli zostanú pretrvávajúcim výpadkom v dodávkach polovodičov nestále a ťažké. Dodala však, že chce v priebehu roka stabilizovať výrobu a čo najrýchlejšie znižovať vysoký objem nevybavených zákaziek.

„Volkswagen dosiahol uspokojivý predaj za mimoriadne ťažkých podmienok,“ povedal k údajom za minulý rok člen predstavenstva VW Klaus Zellmer, ktorý má na starosti odbyt a marketing.

Rástol predaj elektromobilov

Firma upozornila, že odbyt elektromobilov sa vlani vyšplhal na nový rekord. Ich predaj sa v minulom roku zvýšil o 73 percent na viac ako 369-tisíc. To predstavuje 7,5 percenta z celkového globálneho predaja.

Odbyt plne elektrických áut sa takmer zdvojnásobil a dosiahol zhruba 263-tisíc, odbyt hybridných vozidiel umožňujúcich dobíjanie z elektrickej siete potom vzrástol o tretinu zhruba na 106-tisíc.

Medzi ďalšie značky koncernu Volkswagen patria napríklad Audi, Bentley, Lamborghini, Porsche alebo Seat.

Škoda klesla o 13 percent

Jeho súčasťou je aj mladoboleslavská Škoda Auto. Tá v utorok oznámila, že v minulom roku dodala zákazníkom po celom svete 878 200 vozidiel. Medziročne ide o pokles o 126 600 áut, respektíve zhruba o 13 percent.

Údaje o súhrnnom predaji všetkých koncernových značiek za minulý rok zatiaľ skupina Volkswagen nezverejnila.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Bosch: Európsky automobilový sektor je príliš závislý na Ázii a ďalších regiónoch