„Je to, ako keď sa skupina chalanov na piesku preťahuje, kto je väčší frajer. A, samozrejme, to bol aj trochu truc zo strany Spojených štátov, ako ukázať, že sú sebestačné, samostatné a môžu si robiť, čo chcú,“ hovorí pre Český rozhlas japonológ Jan Sýkora o zvýšenom napätí medzi Pekingom a Tchaj-pejom.

Znamenalo by to nestabilitu celého regiónu

Podľa Sýkoru ide o akési demonštratívne vzájomné preťahovanie, keď si všetci uvedomujú, čo by nastalo, ak by jednej zo strán povolili nervy.

V prípade, že by došlo k otvorenému konfliktu, znamenalo by to podľa neho obrovskú nestabilitu celého regiónu, v ktorom sa „koncentruje najväčšia časť svetovej ekonomiky, svetovej dopravy alebo výskumu, čo by malo vplyv na celý svet“.

Otvorený konflikt je nepravdepodobný

Sýkora sa zároveň nedomnieva, že by situácia mohla prekročiť akúsi kritickú hranicu a vyústiť vo veľký otvorený konflikt. Pripomína, že zvýšený tlak Číny na Taiwan znamená aj zapojenie Japonska.

„To je jeden z dôvodov, prečo tvrdím, že je otvorený konflikt veľmi nepravdepodobný. Pretože Japonsko síce má v porovnaní s Čínou len pätinový objem zbrojného potenciálu, no na druhej strane za ním stojí obrovská váha Spojených štátov. Takže sa nedomnievam, že by si Čína trúfla na otvorený konflikt,“ myslí si Sýkora.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Samarkand - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching diskutujú na regionálnom summite - Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) - v uzbeckom meste Samarkand v piatok 16. septembra 2022. FOTO TASR/APRussian President Vladimir Putin, left, gestures while speaking to Chinese President Xi Jinping during the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Čína v reakcii na Putinove vyhlásenia vyzvala Rusko a Západ na dialóg