Dopravca Slovak Lines potvrdil, že medzi ním a novým autobusovým regionálnym dopravcom v Bratislavskom kraji Arrivou nedošlo k dohode na spolupráci pri subdodávke služieb. Zdôvodnil to navrhovanými podmienkami a garanciami.

Na snímke autobusy spoločnosti Arriva odstavené na parkovisku, ktoré od 15. novembra nahradia autobusového dopravcu Slovak Lines v Bratislavskom samosprávnom kraji v Bratislave 9. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Arriva je v tom sama, spolupráca so Slovak Lines sa nekoná

„Tie nám neumožňujú poskytovať pre cestujúcich kvalitné dopravné služby a prevádzkovať novú autobusovú stanicu tak, aby sme zabezpečili ekonomickú udržateľnosť a stabilitu bez rizika vytvárania dlhodobej straty spoločnosti Slovak Lines,“ uviedol pre TASR hovorca Slovak Lines Štefan Bako.

Reakcia Arriva

Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva László Ivan povedal, že sa zaviazali riešiť  situáciu s nedostatkom vodičov autobusov v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji. Arriva však podľa jeho slov uzavrela kontrakt s viacerými ďalšími dopravcami.

,,Bývalý dopravca sa po týždni rokovaní rozhodol rokovania ukončiť. Rešpektujeme to. O dôvodoch nebudeme špekulovať. Rokovania sa viedli prísne v rámci podmienok zmluvy, ktorú Arriva podpísala s  Bratislavským samosprávnym krajom (BSK)," skonštatoval Ivan. Naďalej ponúka prácu bývalým vodičom Slovak Lines. Nový dopravca preto predĺžil aj platnosť náborového bonusu a ponúka ho tým vodičom, ktorí s ním uzatvoria pracovné zmluvy do konca decembra a začnú voziť cestujúcich najneskôr v januári 2022.

Od 15. novembra 2021 zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji spoločnosť Arriva.
Neprehliadnite

Bitka o šoférov v Bratislave a okolí vrcholí: Arriva už robí nábor aj v Uzbekistane

,,Od novembra sa k nám pridalo viac ako 80 nových kolegov a uplynulý týždeň sme dosahovali 70- až 75-percentnú vypravenosť spojov. Veríme, že sa k nám pridajú ďalší vodiči autobusov a že sa budeme aj v priebehu januára vo vození cestujúcich v Bratislavskom kraji ďalej zlepšovať," povedal Ivan.

Potvrdil, že s ohľadom na cestujúcich a vedenie BSK rokovala Arriva od novembra s viacerými dopravcami, ktorí deklarovali, že zabezpečia ďalších vodičov autobusov. ,,Zazmluvnili sme viacerých z nich a prakticky okamžite po podpísaní zmluvy začali voziť cestujúcich," poznamenal Ivan.

Deklaruje, že v záujme zlepšenia situácie boli pripravení dohodnúť sa na subdodávke aj so Slovak Lines a nasadiť jeho vodičov na tie spoje, ktoré v Bratislavskom kraji aktuálne nejazdia.

(Ne)dohodu potvrdil aj kraj

To, že sa nový regionálny autobusový dopravca v Bratislavskom kraji s bývalým dopravcom na spolupráci formou subdodávky nakoniec nedohodli, potvrdili pred pár dňami aj z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) s tým, že Arriva bude teda musieť čo najskôr zabezpečiť obslužnosť kraja vlastnými silami.

„Najrýchlejšie riešenie pre plné fungovanie prímestskej autobusovej dopravy by bola spolupráca oboch dopravcov. Žiaľ, obaja nám oznámili, že pri technických rokovaniach nakoniec k dohode nedošlo,“ spresnil pre TASR riaditeľ komunikačného odboru BSK Michal Feik.

Na snímke vpravo autobus spoločnosti Arriva, ktorá od dnešného dňa nahrádza autobusového dopravcu Slovak Lines (vľavo v pozadí) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), prichádza na autobusovú stanicu Mlynské Nivy, 15. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Arriva nemá dostatok vodičov, výpadky regionálnej dopravy v Bratislavskom kraji budú pretrvávať

Podiel vypravených spojov v regionálnej autobusovej doprave v kraji je v súčasnosti približne 75 percent, v oblasti Malaciek sa už blíži k 90 percentám. „Nedostatok spojov stále jazdí v okresoch Pezinok a Senec,“ poznamenal Feik.

Predseda BSK Juraj Droba pritom už 3. decembra oznámil, že nový a aj bývalý dopravca sa dohodli na spolupráci formou subdodávky. Arriva mala naďalej zostať dopravcom poskytujúcim služby pre samosprávny kraj. Slovak Lines mal formou subdodávky poskytovať svoje kapacity na vybraných linkách.

Sankcie sa rátajú v státisícoch

Arriva, ktorá od polovice novembra prevádzkuje prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji, má totiž pre nedostatok vodičov problém s výpadkami spojov, a to najmä v okolí Pezinka a Senca. Arriva a Slovak Lines však boli 3. decembra pri potvrdení informácie o dohode zdržanliví, obaja upozornili, že ešte nie je medzi nimi podpísaná zmluva.

Droba, ktorý očakával citeľné zlepšenie prímestskej dopravy do Vianoc, naďalej trvá na sankciách za výpadky spojov, ktoré kraj už ráta rádovo v státisícoch eur. Počítadlo pokút sa podľa šéfa BSK zastaví vtedy, keď Arriva začne poskytovať 95 a viac percent svojich služieb.

Nový dopravca od začiatku deklaruje, že problém sa snaží vyriešiť. Nových vodičov chce prilákať aj na vysoký náborový príspevok. Šoférov zháňa i v zahraničí. Podpísal dohodu aj s vodičmi mikrobusov, ktorí vypomáhajú s vykrytím niektorých spojov v kraji. Na aktuálne otázky TASR zatiaľ Arriva neodpovedala.

Od 15. novembra 2021 zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji spoločnosť Arriva.
Neprehliadnite

Arriva hlási zníženú obslužnosť liniek v Bratislavskom kraji, dôvodom je covid-19