Ohlásenie zastavenia výroby hliníka v podniku Slovalco v Žiari nad Hronom zapadá do chaotickej politiky vlády v čase energetickej krízy. Na jej nečinnosť a nedostatočné opatrenia postupne dopláca celá slovenská ekonomika, pričom osud Slovalca je len spustením nebezpečného trendu v priemysle, tvrdí mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Slovensku podľa hnutia hrozí, že po nezvládnutí energetickej krízy sa do problémov dostanú ďalšie firmy, nastúpi masové prepúšťanie a rast nezamestnanosti. Napriek avizovaným opatreniam vlády o zastropovaní cien totiž dostávajú domácnosti a firmy v týchto dňoch zálohové faktúry na odber tepla a elektriny v násobkoch vlaňajších.

„Vláda počas väčšiny uplynulého roka neúspešne zápasila s problémami a namiesto toho, aby prijala systémové opatrenia, zahlcovala sa vlastnými malichernými vnútrokoaličnými spormi a márnou snahou prijať kvalifikované manažérske rozhodnutia v energetike," tvrdí ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef Hajko. Výsledkom je podľa neho to, že napriek vládnym prísľubom a avizovaným opatreniam nikto presne nevie, s čím môže počítať, koľko bude platiť za energie a akú pomoc mu vláda poskytne.

Kresťanskí demokrati pripomenuli svoj konkrétny návrh, aby sa na čas potrebný na preklenutie súčasných problémov výrazne znížili ceny emisných povoleniek.

„To by pomohlo slovenským spoločnostiam s energeticky náročnou výrobou, kam patrí aj Slovalco. Nič také sa, žiaľ, nestalo, slovenská vláda toto opatrenie nepresadzovala," doplnil Hajko.

Spoločnosť Slovalco v pondelok (9.1.) informovala, že definitívne odstavuje posledných 10 pecí na výrobu primárneho hliníka. Toto rozhodnutie odsúhlasili jej akcionári. Odstavenie výroby je podľa firmy výsledkom nečinnosti vlády.

Ďalšie dôležité správy

Jozef Hajko, ekonomický expert, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
Neprehliadnite

Potrebujeme definitívnu dohodu s elektrárňami, upozorňuje mimoparlamentné KDH