Nástrojom podvodu sa stali stredoškoláci, ktorí sa učili za krajčírky či šičky v škole na ulici Dargovských hrdinov v Sečovciach.

Škola posielala deti, zväčša rómske, na diagnostiku do miestneho Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva. Zamestnanci centra na čele s riaditeľkou Teréziou Stankovou im diagnostikovali zdravotné znevýhodnenia, vďaka čomu boli deti klasifikované ako žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Škola následne mohla od ministerstva školstva žiadať takmer trojnásobok bežnej sumy na žiaka.

Takýto zvýšený normatív od štátu je určený na zvládnutie výučby žiakov so zdravotným znevýhodnením. Štátna školská inšpekcia však pri kontrole zistila, že škola vyučovala postihnuté deti v podstate rovnako ako bežné. Učitelia nemali potrebnú kvalifikáciu, „individuálny“ prístup sa vykazoval len na papieri a v praxi sa takmer neodlišoval od bežnej výučby.

Hoci mnohým deťom v poradenskom centre diagnostikovali narušený vývin zraku alebo sluchu, škola uvedené postihnutie nebrala do úvahy. „Napríklad slabozrakých žiakov prijímala bežne na odbor krajčír – krajčírka,“ upozornila Z. Zimenová na závery inšpekcie.

Nechutný biznis so žiakmi: zisky končili pri osobe pripomínajúcej bieleho koňa

Zuzana Zimenová Zdroj: Michal Matloň

Aj napriek nevhodným podmienkam všetci žiaci vzdelávanie v dvojročných učebných odboroch úspešne absolvovali. Po skončení dvojročného vzdelávania boli dokonca hromadne prijímaní na ďalšie štúdium v trojročných odboroch. Škola tak mohla poberať vyšší príspevok na žiaka celkovo päť rokov. Podrobné údaje o prípade s odkazmi na dokumenty poslankyňa Z. Zimenová zverejnila na blogu https://dennikn.sk/blog/kto-zaraba-na-romskych-ziakoch/.

Ako „biely kôň“

Kam teda smerovali peniaze, ktoré mali byť určené na žiakov? Podľa zistení Z. Zimenovej a školskej inšpekcie škola podpísala zmluvu o prenájme so živnostníčkou Beátou Pandovou. Zmluva bola uzavretá v roku, keď bola vo vedení školy T. Stankovská. (Zmluva bola uzavretá v čase, keď bola vo vedení školy T. Stankovská. Oprava: V pôvodnom znení sme omylom uviedli nesprávnu informáciu, pozn. red.)

Živnostníčka prenajala škole nehnuteľnosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa