V dôsledku dopadu rakety na územie v Poľska naďaleko hraníc s Ukrajinou, ktorá čelí agresii Ruska, ponúkla nemecká vláda Varšave na zabezpečenie vzdušného priestoru systém protiraketovej obrany Patriot.

Bezpečnosť vzdušného priestoru

,,Ponúkli sme Poľsku podporu pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru - našimi stíhačkami Eurofighter a systémami protivzdušnej obrany Patriot," povedala ministerka obrany Christine Lambrechtová pre pondelňajšie vydania denníkov Rheinische Post a General-Anzeiger, informuje DPA.

Ministerka pripomenula, že Nemecko už systém Patriot rozmiestnilo na Slovensku. ,,Našu prítomnosť (na Slovensku) chceme tam predĺžiť do konca roka 2023, eventuálne aj za tento horizont,“ povedala.

,,Je našou prvoradou zodpovednosťou, aby sa NATO nestalo účastníkom vojny (na Ukrajine). Stále si musíme zachovať chladnú hlavu," zdôraznila Lambrechtová.

Tretina systémov je v Nemecku

Po minulotýždňovom incidente v Poľsku, keď šesť kilometrov od hraníc dopadla zrejme raketa vypálená ukrajinskou protivzdušnou obranou, sa podľa Lambrechtovej musí zlepšiť protivzdušná obrana aliancie.

,,To platí najmä s ohľadom na partnerov NATO, ako sú Poľsko, Slovensko a pobaltské štáty, ktoré priamo hraničia s Ruskom a Ukrajinou," konštatovala.

Agentúra Reuters uviedla, že na území Nemecka bolo počas studenej vojny rozmiestnených 36 systémov Patriot. Nemecká armáda ich má v súčasnosti 12, z ktorých dve sú nasadené na Slovensku.

Ďalšie dôležité správy

V EÚ silnejú hlasy po znižovaní veku voličov
Neprehliadnite

Od znižovania veku voličov je blízko k elektronickému hlasovaniu. A to môže byť riskantné