Keď sa povie BMI

BMI alebo Body Mass Index je vyjadrenie vzťahu medzi výškou jedinca a jeho telesnou hmotnosťou. Zjednodušene ho označujeme aj ako index telesnej hmotnosti, ktorého základom je pomer medzi výškou a váhou. Práve s tým pracuje BMI kalkulačka.

Ako funguje BMI kalkulačka?

Vďaka BMI kalkulačke ľahko a rýchlo zistíte, ako na tom vlastne ste. Máte normálnu váhu, nadváhu alebo snáď podváhu? Nie ste obézni? Tak presne na to vám BMI kalkulačka odpovie, mnohokrát je dokonca takým tým prvým impulzom k tomu, aby na sebe človek začal pracovať.

Napriek tomu treba povedať, že telesná hmotnosť každého jedinca je individuálna, nie je možné sa s nikým porovnávať. Našu telesnú hmotnosť ovplyvňuje aj pohlavie, stavba tela, výška alebo rozloženie tukov a svalov, vplyv na ňu môžu mať aj rôzne choroby alebo metabolické ťažkosti.

Viete, že BMI má blízko aj k podielu tuku v organizme?  

  • Keď vám vyjde BMI 25 a viac, je tu zvýšené zdravotné riziko.
  • BMI 30 a viac signalizuje vysoké zdravotné riziko.
  • 40 a viac už znamená veľmi vysoké riziko.
Ilustračné foto
Zdroj: ketomix.sk
Ilustračné foto

Čo nám povie výsledok?

Vzorček na výpočet BMI je hmotnosť človeka vydelená jeho výškou v metroch na druhú. Presne teda vyzerá takto, BMI = hmotnosť (kg)/výška v metroch 2, výsledok nám napovie, či a aké zdravotné riziká nám v súvislosti s telesnou hmotnosťou hrozia.

Ilustračné foto
Zdroj: ketomix.sk

V poriadku nie je podváha ani nadváha, oboje so sebou nesie isté riziká. Podváha býva spojená s pocitom vyčerpania a únavy, nedostatkom vitamínov a minerálov, zhoršenou imunitou alebo u žien s nepravidelnou menštruáciou. Nadváha viac zaťažuje nielen telesnú stavbu človeka, ale aj jeho orgány, môžu s ňou súvisieť ochorenia ako cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol alebo kardiovaskulárne ochorenie. Treba ju riešiť a snažiť sa schudnúť.

Náš tip na záver: Vážiť by ste sa mali vždy v rovnakom čase. Najlepšie je hneď ráno, keď máte prázdny močový mechúr aj žalúdok a ste naboso.