Na trhu rastie množstvo nekvalitných materiálov, skopírovanej kozmetiky, nepravých technológií a medicínskych produktov, ktoré pochádzajú najmä z Ázie a Latinskej Ameriky.

Vidina rýchlo a ľahko zarobených peňazí láka na poskytovanie zákrokov čoraz viac ľudí bez lekárskej atestácie. Daňou za amatérske ošetrenie sú popáleniny, hrčky, vredy a v najhorších prípadoch aj trvalé poškodenia organizmu.

Na injekciu k inžinierovi

Primárka dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR Adriana Tomeková počas svojej 17-ročnej praxe vraj to, čo sa v súčasnosti deje v estetickej medicíne, ešte nezažila. Týždenne jej do ambulancie prichádzajú od konkurencie jedna až dve pacientky so zbabranými zákrokmi.

Poškodené klientky podľa nej neprikladajú žiadnu dôležitosť tomu, či im ošetrenie urobí lekár s atestáciou alebo kozmetička s maturitou.

„Aplikáciu výplňových materiálov ako kyselina hyalurónová či botulotoxín by mal robiť iba odborník s dlhoročnou praxou. Je nepredstaviteľné, aby takúto procedúru vykonával neskúsený človek, zdravotná sestra alebo kozmetička. Aplikácia týchto látok do pokožky si vyžaduje skúseného odborníka, ktorý perfektne pozná anatómiu tváre a teda presne vie, kde a ako látku aplikovať,“ podotýka A. Tomeková.

Nebezpečný biznis s fejkami, za ktorý zaplatíte ohavnosťou

Komplikácie po aplikácii kyseliny hyalurónovej Zdroj: Printscreen: YouTube/Lecture: 'Diagnosis and Management of Dermal Filler Complications'

Na Slovensku pribúdajú „odborníci na dermatológiu“ s titulmi inžinier, magister či bakalár. Amaterizmus poskytovateľa zákroku a ošetrenie napodobeninou je asi tou najhoršou možnou kombináciou, za ktorú pacientky navyše vyhodia nemalé peniaze.

Podľa Jany Siklienkovej zo spoločnosti Siklienka, ktorá sa špecializuje na dovoz a distribúciu zdravotníckych pomôcok, sa na rastúcej popularite zákrokov priživujú dodávatelia ignorujúci zákonné povinnosti. Tí ponúkajú výrobky bez toho, aby ich zaregistrovali v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Terčom obchodovania s krásou sa stali aj laserové ošetrenia. Kým kozmetické salóny môžu používať tie najslabšie, pri ktorých je riziko poškodenia minimálne, kliniky estetickej medicíny pracujú s vyšším radom laserov (s cenou okolo 60 až 150 tisíc eur).

A. Tomeková sa stretla aj s prípadmi etablovaných kliník na Slovensku, ktoré používali nekvalitné lasery. Rizikom použitia takýchto prístrojov alebo ošetrenia laserom neskúsenou osobou môžu byť popáleniny, jazvy, rozšírené cievky, pri materských znamienkach nebezpečenstvo vzniku melanómu, ktoré si vyžadujú aj niekoľkomesačnú liečbu.

Nebezpečný biznis s fejkami, za ktorý zaplatíte ohavnosťou

Vaskulárna komplikácia Zdroj: Printscreen: YouTube/Lecture: 'Diagnosis and Management of Dermal Filler Complications'

Aj lasery podliehajú certifikácii a schváleniu ŠÚKL. „Najkvalitnejšie majú americký certifikát FDA, ktorý garantuje najvyššiu kvalitu,“ vysvetľuje A. Tomeková.

Podozrivo nízka cena alebo ponuka príliš veľkej zľavy (pozor na kupóny na zľavových portáloch) sa môžu vypomstiť pri ošetrení fejkovým prístrojom „thermage”. Nespoliehajte sa na informácie uvedené v reklame. Neoriginalita prístroja je zvyčajne zahmlievaná údajmi skopírovanými z oficiálnej stránky.

Napodobeninu môžete podľa doktorky odhaliť podľa názvu. Pravý prístroj má označenie „Thermage“, názvy kópií obsahujú aj príponu „Thermage DC„Thermage RF či „Thermage CD.

Čo je dôležité pred zákrokom

1. Preklepnite si pracovisko, v ktorom máte podstúpiť zákrok

Zamerajte sa na jeho referencie, dĺžku pôsobenia na trhu, prezrite si internetovú stránku, jeho certifikáty a úradné osvedčenia, používané materiály, prístroje, odbornosť osoby, ktorá zákrok vykoná.

2. Overte si značku materiálu, ktorý vám lekár ide aplikovať

Na stránke ŠÚKL si v časti „Databáza a servis“ zvoľte možnosť zdravotnícke pomôcky a zadajte požadované údaje. Ak produkt nájdete v zozname, riziko by vám nemalo hroziť. O kvalite výrobku môže niečo napovedať aj krajina pôvodu. Lídrami v tejto oblasti sú Švajčiari.

3. Skontrolujte si štítky v preukaze

Pred zákrokom by ste mali dostať preukaz, do ktorého vám ošetrujúci lekár nalepí štítky aplikovaného materiálu. Pozor na jeho názov a dobu expirácie. Produkt musí byť otvorený priamo pred vami.

Nebezpečný biznis s fejkami, za ktorý zaplatíte ohavnosťou

Zdroj: Gazduj (štítok: TOMAR)

Plátanie škôd na kráse

Zbabrané zákroky je možné takisto ako vadné výrobky reklamovať. Výsledok si čo najpodrobnejšie a najpreukaznejšie zdokumentujte fotografiami.

A. Tomeková hovorí, že sa vo svojej praxi ešte nestretla s klientmi, ktorí by uspeli pri domáhaní sa náhrady. Salóny a kliniky to majú vopred ošetrené napríklad v zmluvných podmienkach, podľa ktorých pacient ešte pred zákrokom súhlasí s možnými zdravotnými komplikáciami. Za pokus však nič nedáte.

Lekárka odporúča poškodeným klientom osloviť najskôr poskytovateľa zákroku a v prípade, že u neho nepochodí, obrátiť sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou so žiadosťou o prešetrenie.

Podávanie neodskúšaných či nepovolených zdravotníckych pomôcok a používanie technicky nepreverenej alebo nepovolenej techniky sa považuje za ohrozovanie života a zdravia ľudí, ktoré je trestne postihnuteľné. Za spôsobenie alebo zvýšenie nebezpečenstva ohrozenia zdravia nepovoleným zaobchádzaním so zdravotníckymi pomôckami hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.

Sú vitamínové doplnky skutočne tak účinné, ako tvrdia výrobcovia?