V celkovom počte viac než 720 v súčasnosti evidovaných islamských radikálov, ktorí predstavujú hrozbu, ide o malý percentuálny podiel.

Šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen však už dôrazne varoval pred nebezpečenstvom, ktoré znamenajú islamistické ženy a deti, a to najmä tie, ktoré sa vracajú z bývalých bojových zón teroristických milícií Islamského štátu (IS).

H.-G. Maassen začiatkom decembra upozornil, že existujú deti a mladiství, ktorí v „školách“ v oblastiach obsadených IS prešli vymývaním mozgov a výraznou radikalizáciou. Pri svojom návrate následne predstavujú nemalý problém, pretože sú nebezpečení.

Hrozbu podľa šéfa BfV čiastočne predstavujú aj ženy bojovníkov IS, ktoré sa vracajú domov. „Ženy, ktoré v minulých rokoch žili v oblastiach ovládaných Islamským štátom sú mnohokrát natoľko zradikalizované a stotožnené s ideológiou IS, že ich možno plným právom označiť za džihádistov,“ uviedol H.-G. Maassen.

Najvyšší počet podozrivých

Počet viac než 720 islamistov považovaných v Nemecku za nebezpečných je v tejto krajine doposiaľ najvyšší. Ide o osoby, o ktorých sú bezpečnostné úrady presvedčené, že môžu spáchať najťažšie trestné činy, vrátane teroristických útokov. Prevažne ide o mužov. V poslednej dobe sa však do zorného poľa polície a spravodajských služieb dostávajú v stále väčšej miere aj ženy a mladiství z islamistickej scény, poznamenala DPA.

Vlani spáchali v Nemecku neplnoletí tri teroristické útoky. Pri jednom zaútočilo šestnásťročné dievča nožom na policajta na hlavnej stanici v Hannoveri. Druhý bombový útok na sikhskú modlitebňu v Essene spáchali dvaja mladiství. Tretí teroristický čin má na svedomí sedemnásťročný mladík, ktorý útočil sekerou vo vlaku idúcom do Würzburgu.