• Na Slovensko možno príde ďalší významný investor z Južnej Kórey. “V tejto chvíli nemôžem byť konkrétny, ale črtá sa investícia, ktorá by mohla byť prínosom pre Slovensko,“ povedal po rokovaní s kórejskými spoločnosťami minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Slovenský minister na svojej pracovnej návšteve v Južnej Kórei absolvoval aj rokovania s už etablovanými investormi na Slovensku, spoločnosťami Samsung a Kia.

 • Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje verejnosť na fakt, že virtuálne meny ako napríklad bitcoin, nie sú národnými menami. Nespadajú tak pod národné regulácie. Informovala o tom hovorkyňa NBS Petra Pauerová. "Európska legislatíva, vrátane slovenského právneho poriadku, neupravuje a nevymedzuje činnosti súvisiace s virtuálnou menou," konštatovala P. Pauerová. Podľa nej, takáto činnosť nie je regulovaná a kontrolovaná NBS a ani Európskou centrálnou bankou (ECB). P. Pauerová dodala, že okrem NBS, žiadna právnická ani fyzická osoba v SR nesmie vydávať bankovky a mince. Neoprávnená výroba peňazí a ich uvádzanie do peňažného obehu sú preto trestné.

  NBS o bitcoinoch: Neoprávnená výroba peňazí je trestná

  Zdroj: Flickr / Zach Copley

 • Ruská spoločnosť Rosatom sa nevzdáva myšlienky zúčastniť sa na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. O jej prípadnej účasti v tomto projekte sa v súčasnosti rokuje. “Veríme, že preberieme úlohu ČEZu a budeme realizovať so slovenskou stranou tento projekt,“ povedala na medzinárodnej energetickej konferencii Denisa Voleková, riaditeľka pobočky spoločnosti Rusatom Overseas, dcérskej spoločnosti Rosatom. Práve česká energetická spoločnosť ČEZ chce vycúvať z Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má za úlohu projekt výstavby novej jadrovej elektrárni v Bohuniciach uskutočniť.

 • Bankoví analytici mierne krotia optimizmus z posledných mesiacov týkajúci sa zrýchľovania hospodárskeho rastu. Aktuálne totiž mierne skresávajú prognózu rastu hrubého domáceho produktu Slovenska na tento, ale aj na budúci rok. Podľa novembrového kola prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi bankovými analytikmi by totiž v tomto roku malo slovenské hospodárstvo rásť o 0,8 percenta, kým v októbri očakávali rast o 0,1 percentuálneho bodu rýchlejší.

 • Bežný účet platobnej bilancie si po dvoch relatívne slabších mesiacoch pripísal v septembri opäť výrazný prebytok. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska dosiahol 330 miliónov eur, kým v auguste bol na úrovni 76 miliónov eur a v júli dokonca vykázal schodok 90 miliónov eur. Kumulatívne od začiatku roka tak bol po deviatich mesiacoch bežný účet už v prebytku 1,95 miliardy eur.

 • Prezident Ivan Gašparovič pravdepodobne predá neobývanú vilu na Slavíne ešte do konca svojho funkčného obdobia. Peniaze, ktoré získa z predaja, by mali ísť na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. "Kancelária prezidenta SR má naďalej záujem o predaj nevyužívanej rezidencie na Slavíne a presun takto získaných zdrojov na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. Nevylučujeme, že tento proces sa môže zavŕšiť ešte počas funkčného obdobia prezidenta Ivana Gašparoviča," povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

 • Európska centrálna banka (ECB) uvedie na budúci rok v lete do obehu novú desaťeurovú bankovku s motívom Európy, postavy z gréckej mytológie, v holograme a vodotlači. ECB o tom informovala v utorok. Presný dátum uvedenia do obehu plánuje ECB oznámiť 13. januára spolu so zverejnením návrhu. Bankovka bude súčasťou novej série, v rámci ktorej už ECB tento rok uviedla do obehu novú päťeurovú bankovku.

 • Maďarská centrálna banka v utorok znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o ďalších 20 bázických bodov na nové minimum 3,2 percenta s cieľom podporiť ekonomiku v období spomaľujúcej sa inflácie. Rozhodnutie centrálnej banky je v súlade s očakávaniami trhu.

 • Nedávne rozhodnutie medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor's znížiť rating Francúzska bolo neopodstatnené. V utorok to vyhlásil hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF) Olivier Blanchard v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung. "Dokonca aj keď sa Francúzsko ešte úplne nezotavilo, nevidím žiadne podstatné riziká, dokonca ani zvyšujúce sa riziká, že by nebolo schopné splácať svoje záväzky,“ povedal.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.