Návštevnosť hotelov sa v júli 2020 medzimesačne strojnásobila, oproti vlaňajšku bolo hostí o 20 percent menej. V hoteloch, penziónoch a ubytovacích zariadeniach SR sa v júli 2020 ubytovalo vyše 570- tisíc návštevníkov, čo bolo o 20 percent menej ako v júli 2019. Medziročný pokles je dôsledkom pretrvávajúcej nižšej návštevnosti zahraničných hostí, ale vyššieho počtu domácich hostí, čo sa prejavilo najmä vo vybraných regiónoch. Počet domácich návštevníkov na úrovni SR nepatrne prevýšil minuloročné rekordné čísla v úspešnej letnej sezóne 2019, v dvoch krajoch SR bol medziročný rast domácich hostí nad úrovňou 15 percent. Prepad zahraničnej návštevnosti najviac poznamenalo najmä hotely v mestách. Hostia strávili v zariadeniach celkovo viac ako 1,8 milióna nocí, medziročne sa ich počet znížil o 23,3 percent.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (193 468 hostí) ubytovacie zariadenia v júli zaznamenali takmer trojnásobný nárast návštevnosti, medziročne bol tento počet však naďalej o pätinu nižší. Minulý rok v júli počet návštevníkov hotelov, penziónov a ďalších zariadení cestovného ruchu prekročil 712- tisíc osôb. Počet hostí sa tak priblížil na úroveň z júla 2016, kedy sa na Slovensku ubytovalo takmer 560- tisíc hostí. Dĺžka pobytov sa medziročne skrátila. Počas tohtoročného júla sa návštevníci v priemere ubytovali na 3,2 noci pred rokom to bolo 3,3 noci. Návštevnosť v celej SR tvorili v prvom prázdninovom mesiaci najmä domáci turisti. Medziročne sa ich počet zvýšil o 2,2 percenta na viac ako 424- tisíc, predstavovali tak 74,4 percent z celkového počtu ubytovaných. V štyroch z ôsmich krajov bol dokonca počet hostí vyšší ako v júli 2019 - v Košickom (o 3,7 percent), v Prešovskom (o 9,9 percent), v Trnavskom (o 17,6 percent) a v Žilinskom kraji (o 22,8 percent). Celkový počet prenocovaní domácich hostí ale na Slovensku klesol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 8,2 percent. Nárast zaznamenali len v Žilinskom a Prešovskom kraji.

Na snímke odchod prvého vlakového spoja spoločnosti RegioJet Praha - Bratislava - Ľubľana - Rijeka z Hlavnej stanice v Bratislave 30. júna 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

RegioJet sa už pripravuje na ukončenie prevádzky na trase Bratislava - Komárno

Naďalej však pretrváva nižšia návštevnosť cudzincov, ktorých slovenské ubytovacie zariadenia evidovali takmer 146- tisíc. V rovnakom období minulého roka ich bolo približne dvojnásobok (vyše 297- tisíc), čo najviac poznamenalo najmä hotely v mestách. Najviac postihnutý bol Bratislavský kraj, ktorého celková návštevnosť sa medziročne znížila až o 55,5 percent, počet zahraničných hostí tu však klesol o viac ako dve tretiny (o 68 percent). Samotné mesto Bratislava bolo na tom ešte horšie, nakoľko výsledky celého kraja zlepšila návštevnosť prázdninovo obľúbených okresov ako je Senec či Pezinok.

V súhrne po zohľadnení návštevnosti domácich aj zahraničných hostí počet návštevníkov sa medziročne zvýšil len v Žilinskom kraji (o 1,4 percent), a to najmä vďaka regiónu Liptov, v ostatných krajoch pretrvával pokles. Najnavštevovanejšie oblasti Slovenska - Žilinský a Prešovský kraj - evidovali viac ako 100- tisíc návštevníkov. V Prešovskom kraji, ktorý má na svojom území turistické lákadlá v podobe Vysokých Tatier, Kežmarku a Bardejova, napriek tomu klesol celkový počet návštevníkov o 9,5 percent. Podľa posledných údajov ku koncu júla 2020 slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4 365 ubytovacích zariadení. K dispozícii bolo 72 400 izieb. Počet izieb v porovnaní s júlom 2019 poklesol o 3,6 percent a počet lôžok o 3,3 percent.