Návštevnosť ubytovacích zariadení cestovného ruchu bola aj vo februári tohto roka minimálna, medziročný prepad dosiahol 94 percent. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Môžu za to zatvorené lyžiarske strediská a prísne opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Februárová návštevnosť dosiahla 29-tisíc osôb, pričom išlo o cestujúcich s cieľom výkonu práce, či o návštevníkov zdravotníckeho alebo kúpeľného zariadenia. Návštevníci boli takmer výlučne zo Slovenska.

Oproti januáru 2021 sa naopak návštevnosť zvýšila o desať percent. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach 134 600 nocí, medziročne sa ich počet znížil o 90,3 percenta. Počet návštevníkov hotelov, penziónov a ďalších zariadení cestovného ruchu dosiahol v rovnakom období minulého roka 482-tisíc a 1,4 milióna prenocovaní.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá poveruje ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nominant Sme rodina) dočasným vedením ministerstva hospodárstva v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 23. marca 2021. Stalo sa tak po demisii vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Doležal po demisii Milana Krajniaka (Sme rodina) dočasne šéfuje aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zvýšenie pomoci pre cestovný ruch nepostačí, ak sa situácia nezlepší, povedal Doležal

Dĺžka pobytov medziročne vzrástla z 2,9 na 4,6 noci, opäť vďaka kúpeľným pobytom domácich návštevníkov. „Najvyšší nárast priemerného počtu prenocovaní bol piaty mesiac po sebe v Trenčianskom kraji, a to z 3,8 na 8,8 noci a tretí mesiac aj v Banskobystrickom kraji z 2,9 na 5,8 noci," spresnili štatistici.

Návštevnosť v SR tvorili aj v mesiaci február najmä domáci turisti, z celkového počtu ubytovaných návštevníkov predstavovali 82,1-percentný podiel. Ich počet sa medziročne znížil o 92,4 percenta na 24 100 osôb. Najviac domácich turistov navštívilo vo februári Žilinský kraj (4 900 osôb) a Bratislavský kraj (4 300 osôb).

Fungovanie terás v kaviarňach a reštauráciách je od piatka 11. decembra 2020 zakázané. Naďalej môžu ponúkať donáškové služby alebo osobný odber. Zmeny priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá reaguje na závery ústredného krízového štábu. Na snímke výdaj obedov v centre mesta Nitra 11. decembra 2020. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Cestovný ruch a gastro sa v roku 2020 prepadli do obrovských strát, ukazuje analýza

Vo februári navštívilo ubytovacie zariadenia, podobne ako v januári, 5 200 zahraničných návštevníkov, v predchádzajúcom roku to bolo viac ako 165-tisíc návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 96,8 percenta," dodal úrad. Najvyšší počet zahraničných návštevníkov evidovali štatistici v Bratislavskom kraji (takmer 2-tisíc osôb) a v Trnavskom kraji (764 osôb). Najmenej zahraničných turistov navštívilo Trenčiansky kraj.

V súhrne za prvé dva mesiace roku 2021 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 56-tisíc návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles o 94 percent. Medziročne sa počet domácich návštevníkov za dva mesiace znížil o 92,4 percenta a počet cudzincov o 96,8 percenta.