Absolútny zmätok zavládol v sobotu v jednej z predajní nábytkárskeho gigantu IKEA po tom, čo sa ju úrady v čínskom megapolise Šanghaj údajne pokúsili zatvoriť a jej návštevníkov okamžite izolovať od okolitého sveta. Rozhodnutie šanghajských úradov vyvolala informácia, že medzi zákazníkmi sa nachádza osoba, ktorá bola v kontakte s pacientom trpiacim ochorením covid-19.

Na videách zverejnených na sociálnych sieťach vidno, že keď sa správa o rozhodnutí predajňu okamžite zatvoriť začala šíriť medzi zákazníkmi, viacerí kupujúci sa kričiac rozbehli k východom. Obávali sa totiž, že sa nedostanú von a zostanú v obchode na neurčitý čas uväznení.

Predstavitelia mesta v súvislosti s panikou v predajni IKEA uviedli, že „dočasné kontrolné opatrenia“ zaviedli, keď zistili, že obchod navštívila osoba, ktorá bola v bezprostrednom kontakte so šesťročným chlapcom majúcim bezpríznakový priebeh ochorenia covid-19. Kedy sa táto bližšie nešpecifikovaná osoba v obchode nachádzala, úrady neuviedli.

„Všetci návštevníci predajne musia nastúpiť do dvojdňovej karantény a následne stráviť päť dní pod zdravotným dohľadom,“ uviedol počas nedeľňajšieho brífingu podpredseda šanghajského Národného zdravotného výboru Čao Tan-tan.

Obyvatelia Šanghaja, ktorých je približne 25 miliónov, majú s lockdownmi zapríčinenými pandémiou koronavírusu bohaté skúsenosti. Na jar totiž v dôsledku úsilia miestnych úradov poraziť koronavírus nesmeli na dlhé dva mesiace opustiť svoje domovy.

V pondelok zaznamenali v Číne 2 312 nových prípadov infekcie koronavírusom  SARS-CoV-2 . Po prvý raz za viac ako tri mesiace tak počet nových prípadov ochorenia covid-19, ktoré vírus spôsobuje, prekročil počas troch po sebe nasledujúcich dní hranicu dvetisíc infikovaných.

Ďalšie dôležité správy

JB 40 Šanghaj - Zamestnanec počas testovania na ochorenie COVID-19 v čínskom Šanghaji 15. apríla 2022. Počet nakazených covidom v čínskom meste Šanghaj aj napriek rozsiahlemu lockdownu stále rastie, uviedli v stredu miestni činitelia s tým, že za utorok bolo hlásených 26.330 novonakazených. TASR túto informáciu prevzala od agentúry DPA. Šanghaj je centrom dosiaľ najväčšieho ohniska nákazy v Číne od začiatku pandémie, ktoré je zodpovedné za drvivú väčšinu z takmer 28.000 nových infekcii odhalenýc
Neprehliadnite

Čínski milionári majú plné zuby lockdownov, zavelili na odchod z krajiny. Balia aj 48 miliárd