Ešte v máji pred eurovoľbami sa ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) sťažovala na aktivitu politikov v triedach. „Prídu do školy počas vyučovacieho procesu a besedujú so žiakmi a potom sa ešte aj na Facebooku pochvália, že sa bavili na politické témy a že dokonca získali nejakých nových voličov,“ vyhlásila šéfka rezortu školstva na tlačovej besede. Keďže taká forma pôsobenia je podľa nej neprípustná, ministerstvo zriadilo webstránku, kam mali ľudia nahlasovať prešľapy politikov a škôl.

V úsilí rezortu pokračovali koaliční poslanci Ľubomír Petrák (Smer-SD), Eva Smolíková (SNS) a Péter Vörös (Most-Híd). Minulý týždeň presadili zmenu školského zákona, ktorá zavádza sankcie za politické aktivity na školách. „Úprava súvisí s podnetmi na zvýšenú mieru politických aktivít, propagáciu a pôsobenie politickej strany v školách, ktorá je neprípustná,“ odôvodnili zákon, ktorý vstúpi do účinnosti od nového školského roka.

Riaditeľ musí zabrániť

Už dnes je činnosť aj propagácia politických strán a hnutí v školách zakázaná. Po novom však bude môcť riaditeľ v škole od septembra skončiť, „ak nezabráni činnosti politickej strany a hnutia a ich propagácii v škole alebo v školskom zariadení“. Každý zamestnanec školy, ktorý umožní v škole činnosť politickej strany a jej propagáciu, sa navyše dopustí priestupku s hrozbou pokuty do 331,50 eura.

Návšteva ministerky školstva môže po novom stáť riaditeľa školy miesto

Exminister školstva Dušan Čaplovič na návšteve ZŠ M. Hella v Štiavnických Baniach Zdroj: TASR

Čo presne je „činnosť“ a kde sa začína a končí „propagácia“, však predpis nespresňuje. „Ako to chcú rozlišovať, keď mnohí politici sú pre školu odborným prínosom a vedia priniesť žiakom užitočné prednášky z oblasti práva, náuky o spoločnosti či iných,“ hovorí riaditeľ ZŠ Riazanská v Bratislave Ján Papuga.

Školy bežne prijímajú a pozývajú politikov napríklad na besedy o význame europarlamentu, na prednášky o totalite či o nutnej obrane. Politici sa na druhej strane v školách vyhýbajú priamemu marketingu a výzvam typu „Voľte č. 6, získate istoty a budete vlastenci“.

No je zrejmé, že už samotná prítomnosť politika v škole a následné zdieľanie fotografií z triedy na sociálnych sieťach či iná medializácia prispievajú k jeho propagácii, a tým aj propagácii politickej strany, ktorú reprezentuje.

Bežne sa v školách odohrávajú aj akcie, kde sú prítomní vládni politici vykonávajúci zverený úrad. Žiadny z ministrov školstva doposiaľ nevynechal príležitosť navštevovať školy a stretávať sa s učiteľmi a žiakmi napríklad pri odovzdávaní vysvedčení či otvorení školského roka. V menších obciach je to pre miestnu komunitu slávnosť, ktorú sprevádzajú umelecké vystúpenia žiakov, pekné oblečenie, kytice a darčeky.

Politická reklama za štátne

Každý z

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa