Ľudia po celom Francúzsku prejavili v sobotu nespokojnosť s navrhovaným sporným bezpečnostným zákonom a zišli sa na protestných zhromaždeniach v mnohých mestách. Informovali o tom organizátori, ktorých citovala tlačová agentúra DPA. Týchto zhromaždení bolo viac ako 55, dodali usporiadatelia.

Demonštranti v Paríži protestovali nielen proti navrhovanej legislatíve, ale vyjadrili aj podporu umeniu a kultúre, pretože takéto inštitúcie sú pre pandémiu koronavírusu už celé mesiace zatvorené.

EBE 25 Paríž - Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Veran na tlačovej konferencii k predĺženiu lockdownu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zo zákazom vychádzania v celej krajine od 18.00 do 6.00 v Paríži 14. januára 2021. FOTO TASR/AP
French Health Minister Olivier Veran speaks during a press conference in Paris, Thursday, Jan. 14, 2021. Trying to fend off the need for a third nationwide lockdown that would further dent Europe's second-largest economy and endanger more jobs, Fran
Neprehliadnite

Francúzsky minister zdravotníctva upozornil na možné ďalšie sprísnenie opatrení

Vláda tvrdí, že navrhovaná bezpečnostná legislatíva lepšie ochráni políciu zasahujúcu na demonštráciách. Po opakovaných protestoch verejnosti však vládni predstavitelia prepracovávajú sporný článok 24 navrhovaného bezpečnostného zákona, ktorý obmedzuje práva nakrúcať videá alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Aktivisti žiadajú, aby bola táto časť zákona úplne vyškrtnutá. Návrh zákona obsahuje aj množstvo ďalších sporných opatrení, ako napríklad rozsiahlejšie zaznamenávanie demonštrácií policajnými kamerami, a to aj pomocou dronov.

Počas januárových víkendov už vyšli do ulíc Paríža a miest po celej krajine tisíce ľudí, ktorí protestovali proti tomuto zákonu.