Európska odborová konfederácia (EOK) v stredu zverejnila vlastný návrh smernice o rovnakom odmeňovaní žien a mužov. Odborári tak urobili na protest proti legislatívnemu oneskoreniu Európskej komisie (EK). EOK upozornila, že podnikla tento neobvyklý krok - zverejnenie svojej vlastnej smernice o transparentnosti platov - ako protest proti oneskoreniu EK, ktorá mala pôvodne svoj návrh zverejniť v stredu pri príležitosti Európskeho dňa rovnakého odmeňovania.

JB 26 Varšava - Aktivistky za práva rozhnevaných žien a ich stúpenci blokujú rušnú premávku na hlavnom ťahu počas piateho dňa národných protestov proti poľskému zákonu o interrupciách vo Varšave 26. októbra 2020. Tisíce aktivistov protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií, ktorý vo štvrtok schválil poľský ústavný súd. Lídri protestov obvinili poľskú konzervatívnu vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) z toho, že tlačila na súd, aby sprísnil zákon týkajúci sa interrupcií a zavďačila
Neprehliadnite

Delegácia Rady Európy je znepokojená stavom ľudských práv v Poľsku

Odborári pripomenuli, že šéfka EK Ursula von der Leyenová sľúbila prijať záväzné opatrenia týkajúce sa transparentnosti platov už počas prvých 100 dní svojho funkčného obdobia, k čomu nedošlo ani po 339 dňoch od jej nástupu do úradu. To znamená, že nič sa legislatívne nezmenilo na situácii, že v ženy v krajinách EÚ zarobia v priemere o 16 percent menej ako ich mužskí kolegovia. Komisia informovala, že skôr ako pred 15. decembrom túto legislatívnu iniciatívu nestihne predložiť.

Európska odborová konfederácia poverila odborníkov na európske pracovné právo, aby vypracovali solídne právne predpisy v tejto oblasti, z ktorých sa môže inšpirovať aj Európska komisia.

V nedeľu pokračovalo druhým dňom celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovanie sa koná od soboty do 31. októbra do nedele 1. novembra. Na snímke testovanie na odbernom mieste v amfiteátri v obci Špačince v nedeľu 1. novembra 2020. FOTO TASR – Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Príspevok 500 eur pre zdravotníkov platí aj v 2. kole testovania

Opatrenia, ktoré navrhuje EOK požadujú zákaz doložiek o utajení v pracovných zmluvách, aby pracovníci mohli diskutovať o odmeňovaní; uvoľnenie informácií o hodnotení práce za účelom stanovenia rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty; audity zo strany zamestnávateľov o informáciách o odmeňovaní a ročné akčné plány týkajúce sa rovnosti v odmeňovaní a podporu pre odbory pri rokovaniach so zamestnávateľmi o riešení rozdielov v odmeňovaní.

Európski odborári zverejnili svoje modelové právne predpisy mesiac po tom, ako EOK odhalila, že ženy v EÚ si budú musieť počkať do roku 2104, aby dostali rovnaké platy ako muži, ak sa neurýchli súčasné tempo zmien v tejto oblasti.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas tlačového brífingu v rámci rokovania ústredného krízového štábu SR, 11. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Novela Zákonníka práce rieši gastrolístky aj homeoffice

„Je smutné, že rovnaká mzda ako keby vykĺzla z agendy Európskej komisie aj napriek tomu, že ženy tvoria väčšinu pracovnej sily čeliacej epidémii ochorenia Covid-19 v nedostatočne platených zamestnaniach, ako je starostlivosť o pacientov a čistiace práce. Žiadame von der Leyenovú, aby sa v Európsky deň rovnakého odmeňovania opätovne zaviazala k ňou prisľúbenému zákonu o transparentnosti platov, aby európske ženy nemuseli na rovnaké platy čakať až do nasledujúceho storočia," uviedla zástupkyňa generálneho tajomníka EOK Esther Lynchová v správe pre médiá.